Nové bloky elektrárny by měly vyrůst v jihočeském Temelíně, kde vláda plánuje rozšířit stávající elektrárnu. Přípravné práce na výstavbě nových jaderných reaktorů by mohly začít již letos. Jejich cena by měla být vyšší, než stály první dva bloky JETE, tedy přes 100 miliard korun. Elektřinu by měly začít dodávat mezi roky 2015 a 2020.

Záměr ovšem vyvolal v řadách ekologů zděšení. Nesouhlasí ani ministerstvo životního prostředí, které naopak navrhuje, aby se další jaderné elektrárny už nestavěly.

Poslancům jsme tedy prostřednictvím mailu položili jednoduchou otázku: Hlasoval byste pro návrh na stavbu další jaderné elektrárny v ČR, jak o tom uvažuje ministr průmyslu a obchodu Milan Urban?

Hlasování se zúčastnilo 49 poslanců. Pro návrh hlasovalo 17 poslanců, proti 15 poslanců a 17 poslanců se zdrželo hlasování.

Hlasujte i vy v anketě na konci článku.

I když více poslanců hlasovalo pro než proti, rozhoduje většina hlasujících poslanců. Návrh by tedy neprošel. Pro další jaderné bloky hlasovali především poslanci ČSSD a KSČM, návrh podpořili i dva poslanci ODS. Naopak striktně proti byli poslanci US-DEU.

Mnoho poslanců se hlasování zdrželo, takže návrh ministra Urbana má ve Sněmovně v budoucnu velkou šanci na úspěch.

V následujících tabulkách si můžete prohlednout výsledky hlasování, najít si poslance za svůj kraj a zjistit, jak hlasoval. Nebo také nehlasoval.

Poslanecký klub ČSSD
jméno volební kraj odpověď
Vlastimil Aubrecht Ústecký neodpověděl/a
Jarmila Boháčková Středočeský neodpověděl/a
Robin Böhnisch Královéhradecký neodpověděl/a
Petra Buzková Praha neodpověděl/a
Vladimír Čada Plzeňský neodpověděl/a
Karel Černý Vysočina ANO
Anna Čurdová Středočeský neodpověděl/a
Pavel Dostál Olomoucký neodpověděl/a
Milan Ekert Plzeňský neodpověděl/a
Milada Emmerová Plzeňský NE
Stanislav Gross Středočeský neodpověděl/a
Michal Hašek Jihomoravský neodpověděl/a
Josef Hojdar Ústecký neodpověděl/a
Pavel Hönig Olomoucký neodpověděl/a
Petr Ibl Praha neodpověděl/a
Zdeněk Jičínský Vysočina neodpověděl/a
Miloslav Kala Jihomoravský neodpověděl/a
Miroslav Kapoun Olomoucký neodpověděl/a
Jan Kavan Praha neodpověděl/a
Robert Kopecký Ústecký neodpověděl/a
Zdeněk Koudelka Jihomoravský neodpověděl/a
Michal Kraus Liberecký neodpověděl/a
Jaroslav Krákora Ústecký neodpověděl/a
Stanislav Křeček Praha ZDRŽEL SE
Jozef Kubinyi Moravskoslezský ANO
Jitka Kupčová Jihočeský neodpověděl/a
Miloš Kužvart Středočeský neodpověděl/a
Petr Lachnit Moravskoslezský neodpověděl/a
Vladimír Laštůvka Ústecký neodpověděl/a
Antonín Macháček Moravskoslezský neodpověděl/a
Radko Martínek Pardubický neodpověděl/a
Miloš Melčák Zlínský neodpověděl/a
Alfréd Michalík Moravskoslezský neodpověděl/a
Josef Mikuta Karlovarský neodpověděl/a
Jan Mládek Jihočeský neodpověděl/a
Oldřich Němec Liberecký ZDRŽEL SE
Eva Nováková Praha ZDRŽELA SE
Hana Orgoníková Královéhradecký neodpověděl/a
Jaroslav Palas Moravskoslezský neodpověděl/a
Petr Rafaj Moravskoslezský neodpověděl/a
Libor Rouček Středočeský neodpověděl/a
Josef Řihák Středočeský neodpověděl/a
Antonín Seďa Zlínský ZDRŽEL SE
Jaromír Schling Vysočina neodpověděl/a
Ladislav Skopal Jihomoravský neodpověděl/a
Josef Smýkal Zlínský ZDRŽEL SE
Evžen Snítilý Královéhradecký neodpověděl/a
Bohuslav Sobotka Jihomoravský neodpověděl/a
František Strnad Jihomoravský neodpověděl/a
Miroslav Svoboda Praha neodpověděl/a
Antonín Sýkora Moravskoslezský neodpověděl/a
Hana Šedivá Moravskoslezský ANO
Iva Šedivá Královéhradecký neodpověděl/a
Zdeněk Škromach Jihomoravský neodpověděl/a
Vladimír Špidla Jihočeský neodpověděl/a
Karel Šplíchal Praha neodpověděl/a
Petr Šulák Zlínský neodpověděl/a
Miloš Titz Pardubický neodpověděl/a
Rudolf Tomíček Karlovarský neodpověděl/a
Jiří Třešňák Středočeský neodpověděl/a
Radim Turek Moravskoslezský neodpověděl/a
Milan Urban Středočeský neodpověděl/a
Jiří Václavek Jihomoravský neodpověděl/a
Miroslav Váňa Pardubický neodpověděl/a
Miloslav Vlček Olomoucký neodpověděl/a
Jitka Vojtilová Liberecký ZDRŽELA SE
Václav Votava Plzeňský neodpověděl/a
Lubomír Zaorálek Moravskoslezský neodpověděl/a
Eduard Zeman Jihočeský neodpověděl/a
Petr Zgarba Vysočina neodpověděl/a

 

Poslanecký klub ODS
jméno volební kraj odpověď
Walter Bartoš Jihomoravský neodpověděl/a
Miroslav Beneš Jihočeský neodpověděl/a
Jiří Bílý Plzeňský neodpověděl/a
Josef Bíža Ústecký neodpověděl/a
Petr Bratský Praha NE
Milan Cabrnoch Středočeský NE
Michal Doktor Jihočeský ZDRŽEL SE
Vladimír Doležal Praha neodpověděl/a
Kateřina Dostálová Olomoucký neodpověděl/a
Tomáš Dub Praha neodpověděl/a
Eva Dundáčková Středočeský NE
Hynek Fajmon Středočeský neodpověděl/a
Tomáš Hasil Liberecký neodpověděl/a
Zdeňka Horníková Královéhradecký ZDRŽELA SE
Pavel Hrnčíř Moravskoslezský neodpověděl/a
Radim Chytka Moravskoslezský neodpověděl/a
Libor Ježek Liberecký neodpověděl/a
Tomáš Kladívko Praha neodpověděl/a
Jan Klas Středočeský neodpověděl/a
Martin Kocourek Praha neodpověděl/a
Miroslav Krajíček Moravskoslezský neodpověděl/a
Petr Krill Olomoucký NE
Miloslav Kučera Královéhradecký neodpověděl/a
Ivan Langer Olomoucký neodpověděl/a
Helena Mallotová Praha neodpověděl/a
Václav Mencl Jihomoravský ZDRŽEL SE
Václav Nájemník Pardubický neodpověděl/a
Petr Nečas Zlínský neodpověděl/a
Veronika Nedvědová Pardubický neodpověděl/a
Miroslava Němcová Vysočina neodpověděl/a
Zbyněk Novotný Praha neodpověděl/a
Miroslav Ouzký Ústecký neodpověděl/a
Jiří Papež Plzeňský ZDRŽEL SE
Miloš Patera Karlovarský NE
Jiří Patočka Královéhradecký neodpověděl/a
Alena Páralová Pardubický neodpověděl/a
Miroslav Pátek Ústecký neodpověděl/a
Jaroslav Pešán Vysočina neodpověděl/a
Jaroslav Plachý Zlínský neodpověděl/a
Petr Pleva Jihomoravský neodpověděl/a
Jiří Pospíšil Plzeňský neodpověděl/a
Aleš Rozehnal Praha neodpověděl/a
Martin Říman Moravskoslezský neodpověděl/a
Karel Sehoř Moravskoslezský neodpověděl/a
Pavel Suchánek Jihomoravský neodpověděl/a
Lubomír Suk Karlovarský neodpověděl/a
David Šeich Jihomoravský ZDRŽEL SE
Lucie Talmanová Praha neodpověděl/a
Tomáš Teplík Středočeský neodpověděl/a
Vlastimil Tlustý Středočeský neodpověděl/a
Eduard Vávra Jihomoravský ANO
Jan Vidím Středočeský neodpověděl/a
Oldřich Vojíř Ústecký neodpověděl/a
Jan Zahradil Praha neodpověděl/a
Tom Zajíček Jihočeský neodpověděl/a
Bohuslav Záruba Zlínský NE
Jaroslav Zvěřina Jihočeský ANO

 

Poslanecký klub KSČM
jméno volební kraj odpověď
Vlastislav Antolák Zlínský neodpověděl/a
Marta Bayerová Jihomoravský ANO
František Beneš Praha ANO
Milan Bičík Vysočina neodpověděl/a
Petr Braný Jihočeský neodpověděl/a
Ludmila Brynychová Liberecký ZDRŽELA SE
Ladislav Býček Jihomoravský neodpověděl/a
Květoslava Čelišová Ústecký neodpověděl/a
Alexander Černý Olomoucký neodpověděl/a
Vlastimil Dlab Královéhradecký neodpověděl/a
Jiří Dolejš Praha ZDRŽEL SE
Václav Exner Praha neodpověděl/a
Jiřina Fialová Středočeský ANO
Vojtěch Filip Jihočeský ANO
Václav Frank Středočeský neodpověděl/a
Jaroslav Gongol Moravskoslezský neodpověděl/a
Miroslav Grebeníček Jihomoravský neodpověděl/a
Stanislav Grospič Středočeský neodpověděl/a
Jitka Gruntová Pardubický ANO
Pavel Hojda Karlovarský ANO
Jaromír Kohlíček Ústecký ANO
Kateřina Konečná Moravskoslezský neodpověděl/a
Vladimír Koníček Zlínský ANO
Pavel Kováčik Vysočina ZDRŽEL SE
Ivana Levá Plzeňský ANO
Josef Mandík Pardubický neodpověděl/a
Soňa Marková Královéhradecký ANO
Zdeněk Maršíček Ústecký neodpověděl/a
Jiří Maštálka Plzeňský neodpověděl/a
Ladislav Mlčák Olomoucký ANO
Miroslav Opálka Moravskoslezský neodpověděl/a
Miloslav Ransdorf Středočeský neodpověděl/a
Svatomír Recman Moravskoslezský neodpověděl/a
Zuzka Rujbrová Jihomoravský neodpověděl/a
Marie Rusová Vysočina neodpověděl/a
Josef Šenfeld Ústecký ZDRŽEL SE
Ladislav Urban Plzeňský neodpověděl/a
Miroslava Vlčková Olomoucký neodpověděl/a
Miloslava Vostrá Středočeský NE
Karel Vymětal Moravskoslezský ANO
Antonín Zralý Jihomoravský neodpověděl/a

 

Poslanecký klub KDU - ČSL
jméno volební kraj odpověď
Libor Ambrozek Jihomoravský NE
Jan Grůza Jihomoravský neodpověděl/a
Jiří Hanuš Královéhradecký neodpověděl/a
Vilém Holáň Moravskoslezský neodpověděl/a
Ludvík Hovorka Zlínský NE
Josef Janeček Středočeský neodpověděl/a
Miroslav Kalousek Jihočeský neodpověděl/a
Jiří Karas Vysočina ZDRŽEL SE
Jan Kasal Vysočina ZDRŽEL SE
Tomáš Kvapil Olomoucký neodpověděl/a
Jaroslav Lobkowicz Plzeňský neodpověděl/a
Vlasta Parkanová Středočeský neodpověděl/a
Vladimír Říha Praha neodpověděl/a
Pavel Severa Pardubický neodpověděl/a
Cyril Svoboda Královéhradecký neodpověděl/a
Jan Škopík Zlínský neodpověděl/a
Michaela Šojdrová Zlínský neodpověděl/a
Ladislav Šustr Jihomoravský neodpověděl/a
Jaromír Talíř Jihočeský NE
Josef Vícha Moravskoslezský neodpověděl/a
Ivo Vykydal Olomoucký neodpověděl/a

 

Poslanecký klub US - DEU
jméno volební kraj odpověď
Marian Bielesz Moravskoslezský neodpověděl/a
Taťána Fischerová Praha neodpověděl/a
Svatopluk Karásek Praha NE
Karel Kühnl Ústecký NE
Pavel Němec Středočeský neodpověděl/a
Vlastimil Ostrý Jihomoravský neodpověděl/a
František Pelc Liberecký neodpověděl/a
Pavel Svoboda Praha NE
Robert Vokáč Pardubický neodpověděl/a
Tomáš Vrbík Praha NE

 

Nezařazení poslanci
jméno volební kraj odpověď
Petr Kott Liberecký neodpověděl/a