Zubní lékaři do cen, které účtují pacientovi, započítávají své náklady. "Nároky na vybavení ordinací jsou vysoké, zubní péče tedy bude po vstupu do EU dražší," řekl prezident České stomatologické komory (ČSK) Jiří Pekárek.

Modernizace zubních ordinací přišla jednotlivé lékaře na 100 000 až milión korun. Do vybavení jsem investovala 300 000 korun, uvedla Tomanová. Například odlučovač amalgamu, který musí mít nyní každá ordinace, stojí od 40 000 do 100 000 korun.

V celé republice musela být vyměněna zhruba třetina rentgenů, tedy 1500 přístrojů nevyhovujících evropským normám. Nákup českého rentgenu představuje zhruba stotisícový náklad. "Naštěstí jsme o změnách věděli dlouho dopředu, proto jsme investice rozložili do několika měsíců," uvedl Jiří Řezníček z Lovosic na Litoměřicku.

Starší zubaři jdou raději do důchodu

Řada starších zubařů již investovat do svých ordinací nebude a svou praxi ukončí. "Už by se mi to nevyplatilo," řekla Věra Švarbachová z Ústí nad Labem. "Praxi po vstupu do unie asi ukončím a půjdu do důchodu," dodala. Zubařů, kterých je již nyní podle ČSK nedostatek, tak ještě ubude.

Růst nákladů bude mít podle Pekárka také dopad na strukturu zubní péče. Lékaři na venkově totiž mají často více ordinací v několika obcích, které objíždějí. Aby tito zubaři splnili normy EU, museli by investovat do vybavení několikrát. "Máme již signály ze severní a jižní Moravy, že se stomatologové soustředí na jednu ordinaci a ostatní zruší," řekl Pekárek. Dostupnost péče v menších městech a na venkově se tak omezí.

Normy unie kontrolují české úřady. V současné době se chystá kontrola hygienických předpisů. Hygienici obejdou zhruba 40 procent stomatologických ordinací v republice, uvedl Pekárek. Podle nařízení EU již nemohou zubaři používat například klasické ručníky. Vstup do EU přinese podle prezidenta ČSK zvýšení bezpečnosti pacientů i zdravotnického personálu. "Zubařům by se měly vrátit i investice, které nyní museli vložit do vybavení," dodal.