Podle operačního důstojníka semilské policie kamiony ráno ucpaly zasněženou silnici mezi Studencem, Dolní Brannou a Vrchlabím. Uježděný nebo rozbředlý sníh pokrývá i silnice první třídy, na Semilsku se za jednu hodinu staly tři dopravní nehody. "Šlo naštěstí jen o lehké šťouchance, na kluzké silnici řidiči většinou nedobrzdili před jinými auty," dodal policista.

Husté sněžení doprovázené silnými poryvy větru přináší problémy i na silnice na Jablonecku. Od rána máme jednu dopravní nehodu za druhou. Nešlo naštěstí zatím o nic vážného, konstatoval policista. Na některých výše položených silnicích se vytvořily závěje a sněhové jazyky. "Dělají se kolem Příchovic, Maršovic, ale také na silnici první třídy z Prahy do Harrachova u Držkova," uvedl vedoucí silničářů na Jablonecku Daniel Maděra.

Silnice k hraničnímu přechodu do Harrachova byla ráno sjízdná. Místní silnice třetí třídy se ovšem daly v některých oblastech Jizerských hor a Krkonoš projet jenom se řetězy. Byla na nich kluzká vrstva ujetého sněhu a po vypluhování znovu rychle zapadávaly.

Také na Liberecku dnes ráno byla řada komunikací špatně sjízdná. "Všechny sypače máme venku, ale na vedlejších silnicích musejí po zledovatělém povrchu jezdit krokem," podotkla dispečerka Daniela Obrátilová. Nejmenší problémy se sněhem jsou na rovinatějším Českolipsku, kde teplota na rozdíl od jiných okresů ráno neklesla pod nulu a nesněžilo tak silně.

Kolem Lipna kamiony neprojedou

Zaváté jsou silnice ve vyšších polohách Prachaticka. Pro kamióny je uzavřena silnice I/39 kolem Lipna. "Naše vozy vozovky protáhnou, ale kvůli větru jsou během několika málo minut znovu zaváté," řekl Novinkám po desáté hodině dopoledne Ivo Grábmüller z dispečinku místní Správy a údržby silnic. V nižších polohách jsou silnice pouze mokré.

Ve středních Čechách zkomplikoval návrat zimy dopravu na Kutnohorsku a Kladensku, kde napadlo až deset centimetrů nového sněhu.

Na Šumpersku musely být uzavřeny dvě silnice nižší třídy (mezi obcemi Bohuslavice a Lukavice a mezi obcemi Novou Hradečnou s Libinou) kvůli záplavě, kterou způsobil tající sníh. Na dalších místech Olomouckého kraje silničáři odklízeli napadaný sníh a ošetřovali vozovky posypem.

Na otevřených úsecích silnic v Plzeňském kraji se po ránu tvořily sněhové jazyky, zbytek vozovek byl mokrý. Podobná situace byla i v Královehradeckém kraji.

V okolí Uherského Hradiště silničáři varovali před možností námrazy na vlhkých vozovkách. Ve zbytku Zlínského kraje noční sněhové přeháňky větší komplikace nezpůsobily.

Na dálnici D1 se v noci v kraji Vysočina stalo v hustém sněžení, které snižovali viditelnost, několik dopravních nehod. Na 97. kilometru uvízly ve stoupání kamiony, řidiči, kteří se proto vydali po okresních sinicích, místy blokovali dopravu. Podle vedoucího velkoberanovského střediska údržby dálnic Josefa Báni byla ráno dálnice po chemickém ošetření mokrá. V noci však byla kluzká a po půlnoci se na ní tvořily místy sněhové jazyky.

Silný vítr a sněžení přidělaly práci i silničářům na severu Moravy, kde řidiče varovali před sněhovými jazyky na silnicích. Obdobnou situaci zažili řidiči i v Pardubickém kraji nerbo na jižní Moravě.

Kamióny po ránu dostaly zákaz vjezdu na hraniční přechod Cínovec v Ústeckém kraji a silničáři vyzývali řidiče, aby se do horských úseků pouštěli jen se zimní výbavou.