Podle Nečase by mohli být lékaři posláni zejména do Bratislavy a Trnavy. Na Moravě budou připraveny na možný přísun urgentních případů ze Slovenska fakultní nemocnice v Brně, OlomouciOstravě, ministerstvo zdravotnictví se obrátilo i na příslušné krajské nemocnice. Podle Nečase je možné lékaře do zahraničí vyslat na 60 dní.

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) dodal, že rozkaz podepíše ještě v pátek a nasazení čeští lékaři budou pocházet z Ústřední vojenské nemocnice, zdravotnické základny v Hradci Králové a z letecké záchranné služby. Nasazení nebude mít žádné dopady na rozpočet.

K situaci na Slovensku se vyjádřil český prezident Václav Klaus, který chování slovenských lékařů odsoudil. „Je to mimořádná neodpovědnost těchto lidí, kteří si s námi všemi chtějí pohrávat. Jestli tam pomůže pár našich lékařů, nedokážu posoudit,“ řekl Klaus.

Nouzový stav na Slovensku

Některé slovenské nemocnice se potýkají s nedostatkem lékařů, protože ti, kteří tam dosud pracovali, podali výpovědi. Vláda vyhlásila nouzový stav, aby donutila lékaře do práce přijít. Ti ale ohlásili, že jsou nemocní, a nedorazili.

Slovákům tak odjedou na pomoc kromě chirurgů a anesteziologů i dva traumatologové, dva internisté, rentgenologové, psychiatr a urolog.

Slovenská vláda žádala o pomoc i české nemocnice, ty ale odpověděly, že samy mají lékařů málo. Čeští odboráři také vyzvali, aby čeští lékaři nebyli stávkokazové a Slovensku nepomáhali. [celá zpráva]

Dramatická byla situace například v bratislavské Univerzitní nemocnici, v bratislavské Dětské fakultní nemocnici, v nemocnicích v Banské Bystrici, Žilině, Trnavě, Prešově a v dalších městech. Z Trnavy převezli některé pacienty do 25 kilometrů vzdálené Galanty.

Naopak zcela klidná a bezproblémová byla ve čtvrtek situace například v nemocnicích v Martině, Popradě a Košicích.