Už v polovině listopadu ministr otevřeně kritizoval policejního prezidenta v pořadu Partie televize Prima. Kubice tehdy označil Lessyho přístup k zamýšleným personálním a systémovým změnám u policie za nekonstruktivní.

Jejich vzájemné vztahy prý kvůli tomu byly "docela vážným způsobem narušeny", ale o sesazení šéfa policie v tu dobu ještě neuvažoval. K odstoupení Lessyho vyzval podle listu až na začátku tohoto týdne, když s ním jednal o tom, jaká místa se mají zrušit na policejním prezidiu.

"Nejsem rád, že je ta informace venku, ale je to pravda. V pondělí mně (Lessy) představil, jak by chtěl šetřit na prezidiu. Nešlo rozhodně o postup, který by podpořil přímý výkon služby. To mě velmi rozčílilo," řekl deníku Kubice. Při jednání se s policejním prezidentem střetli kvůli postu náměstka pro strategie, který nyní zastává Pavel Osvald.

Ministrova poradní komise navrhla místo zrušit jako zbytečné, Lessy o tom však nechtěl ani slyšet. Údajně by raději sloučil posty náměstků pro trestní řízení a pro pořádkovou službu.

Lessy: Nemám důvod rezignovat

Zda ministrovu požadavku na rezignaci vyhoví, má Lessy oznámit příští týden v pondělí 5. prosince. Zatím ale odstoupit odmítá. "Pokud se rozcházíme v pohledu na vnitřní uspořádání policie, tak jde o odbornou diskuzi. Není to důvod k rezignaci," uvedl.

Kubiceho rozhodnutí posvětil premiér Petr Nečas. "Ministr k tomu má určitě vážné důvody a má moji plnou podporu," řekl deníku.

Jestli ovšem Lessy na rezignaci nepřistoupí, nemůže jej ministr sám sesadit. "Je jmenován na dobu pěti let, a pokud nespáchá trestný čin, je neodvolatelný," sdělil Kubice.

O napjatých vztazích mezi ministrem a policejním prezidentem se ví už delší dobu. Poradní komise ministra vnitra doporučila mimo jiné zrušit nebo zcivilnit více než 2000 především manažerských pozic u policie, což by mělo státu ušetřit zhruba miliardu korun. Podle Lessyho by ale většina návrhů komise negativně ovlivnila výkon služby.

Novým šéfem by mohl být Červíček

V policejních kuloárech se mluví o tom, že Lessyho nástupcem by měl být náměstek pro trestní řízení Martin Červíček. Vzhledem ke svému postavení by se Červíček ani nemusel zúčastnit výběrového řízení, ministr by jej mohl rovnou jmenovat, píší LN.

Sedmačtyřicetiletý Petr Lessy nastoupil do funkce nejvyššího šéfa policie v České republice 24. ledna. Vystřídal Oldřicha Martinů, který odešel na konci loňského roku. Předtím Lessy zastával post náměstka ředitele Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje pro vnější službu.