„90 782, to je číslo, které hovoří o tom, kolik občanů podepsalo petici, kterou organizovala ČSSD,“ liboval si na tiskové konferenci v Lidovém domě šéf soc. dem. Bohuslav Sobotka. Poukázal, že jeho strana podpisy sesbírala během pouhých sedmnácti listopadových dnů. Akce odstartovala 1. listopadu.

Sobotka připomněl, že zároveň byla zahájena šestidenní obstrukce ve Sněmovně. Šéf ČSSD soudí, že petice je výrazem spontánní nespokojenosti lidí s vládou. „Pro nás je to velká podpora a vzpruha pro kritiku vládních reforem,“ řekl Sobotka. Podpisové archy budou předány sněmovnímu petičnímu výboru a v kopii je obdrží premiér Nečas. „Řada lidí o to výslovně požádala,“ uvedl šéf ČSSD

ČSSD: Přímá volba prezidenta do konce roku

Hlasování o nedůvěře vládě ale podle Sobotky nebude jeho strana na základě petice ve Sněmovně vyvolávat.  Pokud k takovému kroku soc. dem. v budoucnu přistoupí, podpisové archy hodlá využít jako podpůrný argument.

Sobotka ve středu také vyzval premiéra Nečase, aby neprodleně v příštích dnech svolal schůzku zástupců parlamentních stran k přímé volbě prezidenta. Lídr soc. dem. kritizoval, že Nečas doposud takové setkání neuspořádal.

Podle lídra ČSSD je nezbytné, aby přímou volbu schválila Sněmovna do konce roku. Soc. dem. přitom žádá změnit prezidentské pravomoci, což je kamenem úrazu, protože v této otázce panují v politickém spektru rozdílné názory.

„Usilujeme o to, aby se našla shoda už v Poslanecké sněmovně,“ prohlásil Sobotka. Senát ovládaný ČSSD by v takovém případě nemusel podle něj provádět v přímé volbě hlavy státu změny.