Zatímco Heger tvrdí, že nemocnicím přidá tři procenta oproti roku 2010, což budou až čtyři miliardy korun, a tak budou prostředky na navýšení platů zdravotníků o 6,25 procenta, Asociace nemocnic okamžitě varovala, že na navýšení platů nebude, protože hodně „spolkne“ vyšší DPH a inflace. Zdravotní systém má mít v příštím roce k dispozici 226 miliard korun.

„Z přidání nárůst platů nemocnice pokryjí, ale na část navýšení si budou muset ušetřit,“ řekl Heger.

Na to reagoval předseda Asociace nemocnic Eduard Sohlich: „Na navýšení platů peníze stačit nebudou, naopak bude problém udržet stávající platy. Může se to promítnout i do zajištění péče. V nemocnicích poroste nervozita.“

Návrh úhradové vyhlášky nadzvedl i zdravotnické odbory. „Už teď je jasné, že navýšení platů zdravotníků nebude. Ani o těch 6,25 procenta,“ prohlásil v pondělí předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

„Nezbývá, než se obrátit na premiéra Petra Nečase, aby slib vlády daný v memorandu, tedy navýšení platů v příštím roce o deset procent, byl splněn.“

A jak by to s financováním zdravotní péče mělo příští rok vypadat? Podle ministra Hegera takto:
Nemocnice dostanou přidáno 3 procenta.
Praktičtí lékaři budou financováni stejně jako v roce 2010
Ambulantní specialisté v rámci nemocnic i mimo nemocnice dostanou stejně jako v roce 2010, protože se podle Hegera musí uskromnit ve prospěch akutní lůžkové péče.
Komplement, tedy laboratoře, rentgenová zařízení, atd. dostanou o něco méně než v roce 2010, ale Heger neupřesnil o kolik
Specializovaná centra, např. k léčbě rakoviny nebo srdcí, dostanou o tři procenta více než v roce 2010.
Lázně budou mít stejný objem finančních prostředků jako letos. Zde se počítá, že v průběhu příštího roku ministerstvo zúží počet diagnóz, s nimiž se do lázní jezdí, a tak celkový objem peněz ze zdravotního pojištění do lázeňství poklesne o půl miliardy korun.

S obavou, že nová úhradová vyhláška nepřinese peníze na navýšení platů zdravotníků, přišel i ředitel největší zaměstnanecké zdravotní pojišťovny, a to ministerstva vnitra, Jaromír Gajdáček. Dodal ale, že se ještě o tom všem bude jednat.

V pololetí zhodnotí vývoj

Ministr Heger chce podle vývoje ekonomické situace v pololetí přehodnotit úhradovou vyhlášku. Bude-li výběr nižší, než se očekává (nárůst 1,5 %), vydá ministerstvo v pololetí přísnější variantu vyhlášky.

Lékařské odbory chystají na 7. prosince před budovou ministerstva zdravotnictví demonstraci, ale s dalšími protestními akcemi chtějí počkat až do nového roku, přesněji do poloviny února, kdy už na výplatních páskách zdravotníci uvidí, kolik konkrétně dostali od začátku nového roku přidáno.