Podle všeho se Senát, kde má většinu soc. dem., vrátí k původnímu vládnímu návrhu. „Chceme napravit chybu, aby obce opět mohly vybírat poplatek 20 tisíc za hrací automat a aby se výnosy hazardu rozdělovaly poměrem 70 procent pro obce a 30 procent pro sport prostřednictvím státu,“ řekl Právu šéf senátního klubu ČSSD Petr Vícha.

Tím pádem by z vlivu na rozdělování peněz vypadl hazard. Ale pro soc. dem. je současně důležité zachovat výnosy z hazardu pro sport, který se kvůli financím ocitá v krizi. Tyto klíčové senátní úpravy budou podle zjištění Práva stravitelné i pro vládní koalici.

O normě bude horní komora jednat příští týden, takže Sněmovna může toto znění pohodlně schválit hned na schůzi, které začne souběžně se Senátem. S ministrem financí Miroslavem Kalouskem budou senátoři jednat o změnách ve čtvrtek.

Sněmovna bude muset přijmout jakékoli změny, které Senát navrhne, jinak zákon spadne pod stůl a nezačne platit od 1. ledna 2012, jak vládní koalice plánovala.

Dolní komora má ještě jednu možnost, totiž potvrdit původní ostudné znění zákona, které schválila hlasy poslanců ODS, Věcí veřejných a opozice. Tato verze počítala s tím, že třetinu výdělků dostane sport, třetinu obce a třetinu by skrze své nadace nadále rozdělovaly hazardní firmy. A právě tento třetí bod způsobil skandál.

Gazdík: Snad se politici poučili

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura varoval před velkými zásahy senátorů. „Budeme se rozhodovat podle toho, v jakém tvaru se zákon vrátí do Sněmovny. Pokud se změny budou týkat pouze hazardu a ničeho jiného, tak to bude jednoduché,“ řekl.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík doufá, že senátoři soc. dem. napraví průšvih Sněmovny a že se koaliční partneři z minulého hlasování poučili a budou společně postupovat pod taktovkou ministra financí.

„Také jsme byli loajální při hlasování o zákoně o veřejných zakázkách v režii ministra Jankovského a při hlasování o zákoně o obnovitelných zdrojích v režii tehdejšího ministra Kocourka,“ uvedl.

Lídr Věcí veřejných Radek John zdůraznil, že VV chtějí, aby se výnosy z hazardu rozdělovaly 50 procenty pro stát a 50 procenty pro obce. Vyšší odvody pro obce podle něj naopak mohou vyústit v podporu hazardu. „Se senátory již neoficiálně jednáme,“ řekl Právu.

Na námitku, že véčka žádala schůzku koaličních špiček k hazardu, odpověděl: „Koordinovaný přístup je lepší, ale nenecháváme nic na poslední chvíli. Nechceme, aby to dopadlo jako při daňové reformě, kdy jsme byli postaveni před hotovou věc na poslední chvíli.“

Šéf. soc. dem. senátorů Vícha Právu potvrdil, že senátoři v rámci zmíněného návrhu ještě budou chtít odložit účinnost daňové reformy až na rok 2015. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se již nechal slyšet, že mu odklad platnosti nevadí. Koalice ho totiž může příští rok novelou zákona zrušit. Hlasy jí k tomu budou stačit.