"Naštěstí by mrazy neměly trvat dlouho. Už od středy se začne oteplovat," řekl Právu v pátek Vladimír Seifert z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze.

Než k tomu ale dojde čeká nás postupné ochlazování. V sobotu přes ČR bude přecházet studená fronta a za ní k nám bude proudit studený vzduch od severozápadu. V neděli by mělo být oblačno až zataženo, přeháňky deště se sněhem, od středních poloh sněhové. V noci bude pod nulou a přes den 1 až 5 st. Silný vítr bude na silnicích vytvářet sněhové jazyky.

V pondělí bude také velká oblačnost a četné sněhové přeháňky. V noci bude až -5, odpoledne kolem nuly nebo dva stupně mrazu. V úterý síla mrazů bude největší. Očekává se polojasno, na severu a severovýchodě oblačno. Sněžit by ale mělo méně. V noci teplota -5 až -9, přes den-1 až 3 st.

"Od středy do soboty se bude postupně oteplovat. Teploty budou vyšší, v noci postupně až 4 st, denní od 3 do 8 stupňů.

Změny tepla nahrávají chřipce

Změny tepla jsou živnou půdou pro chřipkovou epidemii. Lidé se méně oblékají, většinou prochladnou a nastydnou.

"Očekáváme více marodů. Chřipkové epidemie zatím je hlavně na Moravě, kde překročila epidemiologický práh 2000 nemocných na sto tisíc obyvatel," řekl Právu pražský internista Jakub Malý.

Uvedl, že lidé, kteří trpí kardiovaskulárními nemocemi by na změny tepla si měli dávat velký pozor, protože výkyvy mohou u nich způsobovat i vážnější potíže. To se týká i astmatiků a pacientů s cukrovkou. Zdravému organismu teplotní výkyvy nevadí.