"Vzhledem k inverzní situaci, kdy zejména v noci a dopoledne se teploty pohybují pod bodem mrazu a zároveň se vytváří mlhy a ojediněle se vyskytuje mrholení, dochází ojediněle ke vzniku ledovky," uvedli meteorologové.

Výstraha platí do sobotních devíti hodin, na pozoru by se měli mít především řidiči.

V sobotu by mělo dojít k přechodu studené fronty, která přinese srážky, ale zároveň ukončí inverzní charakter počasí. V dalších dnech by se mělo postupně oteplovat a odpolední maxima by se podle meteorologů mohla dostat až k 11 stupňům Celsia. [celá zpráva]

Meteorologické pojmy
Ledovkasouvislá, zpravidla homogenní průhledná ledová usazenina s hladkým povrchem. Tvoří se zmrznutím přechlazených kapiček mrholení, dešťových kapek na předmětech, jejichž teplota je mírně pod 0 stupňů Celsia.
Námrazav silniční dopravě se pojem námraza používá pro všechny formy ledových usazenin na vozovkách včetně náledí a zmrazků. Může se vyskytovat na el. sloupech, stromech atd. V letecké dopravě se používá několik druhů námrazy, a to podle rychlosti a teploty, při níž vzniká.
Zmrazkytermín používaný pro formu náledí, které vzniká opětovným zmrznutím zcela či částečně roztátého sněhu.
Náledíledová vrstva pokrývající zemi, na rozdíl od ledovky zde na zemi mrznou nepřechlazené dešťové kapky či kapky mrholení. Vzniká, je-li teplota povrchu pod 0 stupňů Celsia.
Zdroj: Česká zemědělská univerzita v Praze