Sobotka rezignuje v úterý 6. prosince, kdy je plánováno zahájení schůze Sněmovny. Stranický lídr už nechce spojovat funkce a chce se soustředit na klíčové krajské volby, které se uskuteční příští rok na podzim. ČSSD bude obhajovat 13 hejtmanství.

Odchodem z šéfovského postu v klubu ovšem přijde Sobotka o příplatek k poslaneckému platu ve výši 32 100 korun. Celkově nyní bez náhrad pobírá 88 tisíc korun měsíčně.

Pokud se Sobotka stane místo Tejce šéfem sněmovního mandátového a imunitního výboru, jak se uvažuje, bude pobírat s příplatkem za vedení výboru o něco méně, 78 700 tisíc měsíčně bez náhrad.

Není ale jisté, že bude Sobotka do této pozice zvolen. Vládní koalice má totiž ve výboru i v celé Sněmovně většinu, a pokud se proti tomu postaví, Sobotka bude mít smůlu.
Šéf ČSSD sice přijde o peníze, ale nikoliv o přednostní právo vystupovat na jednání Sněmovny. Schválená novela jednacího řádu totiž toto právo rozšířila i na předsedy stran.

Sobotkova odměna za podporu

Podle informací Práva byla tato novela klíčová pro uskutečnění rošády v rámci klubu ČSSD. Pro Tejce je také možnost vést poslance své strany satisfakcí za významnou podporu, kterou Sobotkovi zajistil v klání o post předsedy na březnovém sjezdu ČSSD.

Tejc je připraven se o post šéfa klubu ucházet. „Samozřejmě si nominace cením. O předsedu klubu se ucházet budu,“ řekl v úterý Tejc Právu. Budoucí šéf poslanců soc. dem. patří do Sobotkova tábora. Věří ale, že získá i podporu příznivců prvního místopředsedy Michala Haška.

„Všichni mě znají, zná mě i Michal Hašek,“ uvedl Tejc s tím, že se proto nechystá o zvolení vyjednávat. „Nerad bych, aby se tato věc stala soubojem táborů. Nezaznamenal jsem, že by tomu tak mělo být,“ doplnil.