Budovu s 18 byty na Smetanově náměstí stavební firma do poloviny prosince rozebere a odstraní suť. Radnice jí za to zaplatí 2,8 miliónu korun. "Jsem opravdu rád, že to jde dolů. A myslím, že to tak cítí většina z nás," řekl Honzárek. Dodal, že se ale najdou i lidé, kteří zvažují to, jestli náklady na demolici a na pořízení nových bytů pro nájemníky není příliš vysoká cena za zkrášlení města.

Bourání se rychle rozjelo. Mohutné kovové nůžky na dlouhém ramenu bagru začaly drtit panely od střechy.

Podle odhadu hlavního stavbyvedoucího Karla Dupala z firmy ŽSD Modřice by dům mohl zmizet do konce příštího týdne. "Pro nás jako demoliční firmu to není žádná obrovská demolice. Specifika je spíš v umístění toho domu než v jeho velikosti," řekl.

Čtyřpodlažní panelový dům v Havlíčkově Brodě léta překážel v průchodu historickou Havlíčkovou uličkou. O jeho demolici bylo rozhodnuto v červnu 2011.

FOTO: Luboš Pavlíček, ČTK

Panelový dům z roku 1982 se nachází blízko památného Havlíčkova domu. Zabírá místo mezi dvěma náměstími, historickým Havlíčkovým a Smetanovým, jemuž dominuje socialistická panelová zástavba.

Většina materiálu se dá recyklovat

Stavbaři musejí při bourání dávat pozor na sousední domy a na podloží v okolí. Na pozemcích, kde dřív stávaly staré domy, se mohou objevit zapomenuté sklepy. Demoliční bagr přitom váží 55 tun. Suť se odváží do bývalých kasáren, kde se bude materiál třídit. Podle Dupala se dá kolem 90 procent recyklovat. Kusy panelů se rozdrtí a pak se tento materiál znovu použije na stavbách. "O betonový recyklát je zájem. Jeho využití v dopravních stavbách je poměrně široké," vysvětlil.

Čtyřpodlažní panelový dům v Havlíčkově Brodě léta překážel v průchodu historickou Havlíčkovou uličkou. O jeho demolici bylo rozhodnuto v červnu 2011.

Čtyřpodlažní panelový dům v Havlíčkově Brodě léta překážel v průchodu historickou Havlíčkovou uličkou. O jeho demolici bylo rozhodnuto v červnu 2011.

FOTO: Luboš Pavlíček, ČTK

Smetanovo náměstí s panelovou zástavbu vzniklo v 70. letech minulého století v místě někdejšího koňského trhu, kde byly staré domy plošně zbourány. O odstranění problematického paneláku u Havlíčkova domu se na radnici debatovalo několik let. Rozhodnutí padlo na červnovém zastupitelstvu. Poslední nájemníci se odstěhovali během léta, vybrat si mohli jiný městský byt.

Po odstranění domu udělají dělníci na uvolněném místě chodník navazující na Havlíčkovu uličku, zbývající část bude zatím zatravněna. O jiném využití uvolněného pozemku ještě radnice nerozhodla.