"Jsem toho názoru, že tento sjezd by měl vyslat signál jasné změny, a to nejen v oblasti ideové, ale také personální. Tam by mělo dojít k reálnému oživení a radikálnímu tahu na branku," napsal Dolejš. Zároveň dodal, že "Stanislav Gross je naším trumfem pro řádné parlamentní volby".

Na přímou otázku, zda by podle něj měl Vladimíra Špidlu vystřídat v čele soc. dem. Gross, však Dolejš odmítl odpovědět s poukazem na to, že jde o vnitrostranický materiál a že dříve musí své stanovisko vysvětlit delegátům konference.

Stejně reagoval na dotaz, co přesně znamenají jeho slova ve zprávě, že by se měla "znovu zvážit možnost realizace komplexní rekonstrukce vlády a tím vyslat jasný signál oživení současné vládní garnitury". S myšlenkou na rekonstrukci vlády a vstupem do kabinetu šéfa KDU-ČSL Miroslava Kalouska přišel koncem loňského roku Gross, ale v polovině ledna toto téma ukončil. Kalousek v té době opakoval těžko splnitelnou podmínku, že do vlády by šel, jedině kdyby lidovci dostali ve vládě čtvrté křeslo.

Kalouska nechce v zádech

"V desateru se píše, že nepokradeš nebo že nezneužiješ jména Hospodina, svého Boha. Mám podezření, že křesťanští demokraté asi volbou svého nového předsedy zhřešili. Ale dost filozofování. I přes tento hřích lidovců považuji za účelné, aby se Kalousek stal členem vlády. Tomuto člověku je třeba dát odpovědnost, jinak ho budeme mít stále v zádech. A to je nebezpečné," uvedl ve své zprávě Dolejš.

Dále popsal podmínky, za nichž středočeští delegáti pomohli Špidlovi ke znovuzvolení do funkce na loňském sjezdu strany. "Jasně jsme deklarovali, že od Vladimíra Špidly očekáváme čitelnější politiku a razantnější přístup k našim koaličním partnerům. Aby ČSSD plnila sebevědomou roli a nesplývala s koaličními partnery. Chtěli jsme změny stylu koaličního vládnutí a radikální změnu v mediální prezentaci, tak aby se zlepšil trend ve vnímání ČSSD," uvedl Dolejš a dodal: "Nemohu rozhodně tvrdit, že se naše sjezdová očekávání naplnila."

Špidly se však zastal v jeho snaze vymýtit klientelismus v ČSSD. "Je to zřejmě daň vládní strany a daň za přehlížení "šloufovských" praktik, které se u nás rozšířily jako mor. Vladimír Špidla se snaží tento mor vyhubit a to je i jeden z důvodů, který vyvolává velké napětí ve straně," napsal Dolejš.