Podle ve čtvrtek zveřejněného šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se šance stran v eurovolbách příliš neliší od klasických preferencí. Vyhrála by se značným náskokem ODS. Její kandidátku v čele s místopředsedou strany Janem Zahradilem by volilo 29 procent lidí, což je dvakrát tolik oproti soc. dem. Tu by volilo 15 procent lidí. Jedničkou soc. dem. je poslanec a bývalý mluvčí vlády Libor Rouček.

Na třetím místě podle průzkumu skončili komunisté. Listinu vedenou místopředsedou KSČM Miloslavem Ransdorfem preferuje 12,5 procenta dotázaných. Do EP by se dostali ještě lidovci s osmi procenty. Lídrem KDU-ČSL je senátorka Zuzana Roithová.

Pro Unii svobody-DEU by volby skončily politickou katastrofou. S 1,5 procentem by unionisté nezískali jediný mandát, protože i ve volbách do EP platí pětiprocentní hranice. Představitelé US, která jde do voleb v čele se senátorkou Helenou Rögnerovou, dali opakovaně najevo, že pro jejich stranu budou evropské volby znamenat významnou zkoušku. Např. ministr informatiky Vladimír Mlynář (US-DEU) dal najevo, že by případný neúspěch zpochybnil smysl existence US.

Do EP chce i Železný, Zieleniec, Kožený a Sládek

Zřejmě za Hnutí nezávislých kandiduje jako lídr také bývalý ředitel TV Nova a senátor Vladimír Železný. Průzkum však proběhl ještě před tím, než Železný svůj záměr veřejné oznámil.

Zúčastnit se chce eurovoleb 60 procent lidí. Jak ale na dnešní tiskové konferenci řekla ředitelka CVVM Adéla Seidlová, účast deklarovaná v průzkumech bývá nadhodnocená. Skutečná účast se podle ní dá očekávat mezi 40 až 43 procenty.

Do EP také kandidují Evropští demokraté a Sdružení nezávislých, jejichž lídrem je senátor Josef Zieleniec. O křeslo v EP se hodlá ucházet mj. i bývalý šéf Harvardu Viktor Kožený, který se nedávno Novinkám pochlubil, že jej podporuje 27 procent voličů. Ve výzkumu se však jméno jeho strany vůbec neobjevilo. Ve čtvrtek oznámil rozhodnutí bojovat o křesla v EP také bývalý republikánský poslanec Miroslav Sládek.