Zároveň však zdůraznila, že účastníci, kteří se připojí civilní žalobou v průběhu soudního procesu, budou mít omezená práva ve srovnání s účastníky připojenými k obžalobě před jejím podáním. České republice jde v kauze údajně až o 12,5 miliardy korun zajištěných na švýcarských účtech. Peníze mají pocházet z trestné činnosti spáchané při privatizaci severočeských dolů. [celá zpráva]

„Ano, v zásadě je pravda, že se ještě můžeme k trestnímu stíhání připojit, nicméně s omezenými procesními právy. Pokud bych to měla přirovnat k fotbalové terminologii, tak zatímco jsme měli předtím přímý volný kop na prázdnou bránu, tak teď máme šanci rohového kopu,“ uvedla Peake.

Premiér Petr Nečas kvůli závažnosti tématu svolal k problému Mostecké uhelné na páteční odpoledne zvláštní schůzku ve složení Karolína Peake, Miroslav Kalousek, Jiří PospíšilKarel Schwarzenberg.

Peak přesto již předem prohlásila, že by se sama ke švýcarské žalobě připojila každopádně. „Považuji za nemístné zkoušet se filozoficky domlouvat na úrovni vlády o tom, zda k nějaké škodě došlo nebo nedošlo. Myslím, že pokud tu šanci připojit se k trestnímu stíhání máme, měli bychom ji využít, i kdyby to nemělo být o tu celkovou částku 12,5 miliardy. Koneckonců by Česká republika nebyla jediným poškozeným, který by se k trestnímu stíhání přihlásil. Už se přihlásila včas společnost Czech Coal,“ dodala místopředsedkyně vlády.