Obyvatele větších měst může tento sníh jen potěšit, pomáhá totiž vzduch čistit. „Drobné sněžení, které je ve velkých městech v posledních dnech občas k vidění, je něco jako "technický sníh", který je uměle vyvolán zvýšeným počtem kondenzačních jader, to znamená zvýšené znečištění atmosféry v průmyslových městech,“ popsal Novinkám letecký meteorolog a tiskový mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.

Technický sníh na kapotě auta ve středu v Praze

"Technický sníh" na kapotě auta ve středu v Praze

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Na těchto mikroskopických pevných částicích při vysoké vlhkosti s mlhou a teplotě vzduchu pod 0 °C narůstají krystalky ledu a vznikají tak malé sněhové vločky. V místech s vysokým znečištěním ovzduší tak občas můžeme nalézt sněhový poprašek nebo nízkou sněhovou pokrývku, uvedl Dvořák.

 

FOTO: ČTK

Dál od těchto průmyslových center již tento sníh nepadá. „Umělé sněžení má ale přínos v tom, že s vločkami padají na zem i pevné znečišťující částice, takže se z atmosféry odstraňují a vzduch se tak pročišťuje,“ poznamenal Dvořák.

Lavička v centru Prahy je pokryta sněhem, který je vyvolán špinavým ovzduším průmyslových měst.

Lavička v centru Prahy je pokryta sněhem, který je vyvolán špinavým ovzduším průmyslových měst.

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Vyčištění vzduchu ve středu zatím také napomáhá vítr. Proto je zhoršené ovzduší zaznamenáno jen na několika málo stanicích, zatímco na většině území je vzduch poměrně dobrý. Současná inverze potrvá asi do 23. listopadu, potom se začne počasí měnit.

S vločkami padají na zem i nečistoty, vzduch se tak pročišťuje.

S vločkami padají na zem i nečistoty, vzduch se tak pročišťuje.

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky