Klaus ministrovi popřál a uvedl, že od ministra očekává "výraznou aktivitu". Dodal, že ministr průmyslu by měl být mimo jiné "cestovatelem po světě, který za sebou bude táhnout firmy a otvírat dveře k trhům".

Nový ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS)

Nový ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS)

FOTO: Milan Malíček, Právo

Nečas po jmenování nového ministra Kocourkovi poděkoval a dodal, že byl s jeho prací velmi spokojen. Zdůraznil i úlohu resortu pro podporu českých firem, která může být v nynější ekonomické situaci klíčová. V podobném duchu hovořil po svém jmenování i nový ministr. Ten vyzdvihl i důraz na konkurenceschopnost tuzemských firem.

Video

Premiér Nečas ke jmenování ministra Kuby. Zdroj: Česká televize ČT24

Nečas odmítl, že by Kubu před dalšími kandidáty upřednostnil kvůli vlastní pozici uvnitř ODS.

Podpora rozšíření Temelínu

Kuba ještě před jmenováním mimo jiné připustil, že při jeho dosazení na post mohl hrát roli i kladný postoj, který zaujímá k dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Tu považuje za klíčovou i premiér Petr Nečas (ODS), který Kubu do funkce navrhl. [celá zpráva]

Nový ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) s prezidentem Václavem Klausem

Nový ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) s prezidentem Václavem Klausem

FOTO: Milan Malíček, Právo

V čele jihočeské ODS stojí Kuba od roku 2008, do strany vstoupil v roce 2003. Loni neúspěšně kandidoval na stranického místopředsedu. Je prvním náměstkem jihočeského hejtmana, přičemž zodpovídá za regionální rozvoj, dopravu a evropské záležitosti. Krajský úřad Kuba do konce roku opustí a znovu kandidovat nebude.

Kocourek opustil kabinet poté, co nedokázal obhájit, jak jeho matka přišla k 16 miliónům. Přiznal se, že peníze jsou jeho a že se je tak snažil „odklonit“ před svou manželkou, která se s ním rozváděla. [celá zpráva]

Kuba není první novou tváří v Nečasově vládě. V říjnu v kabinetu skončil ministr zemědělství Ivan Fuksa. Ke dvěma změnám došlo v minulosti i na postu ministra dopravy (Vít Bárta, Radek Šmerda), z původní vládní sestavy nezasedají v kabinetu ani ministři vnitra (Radek John) a životního prostředí (Pavel Drobil).