Podle nové smlouvy, pokud by byla její ratifikace zákonodárci schválena, totiž dosavadní nadstandardní režim stanovený po rozdělení československého státu, který umožňuje občanům ČR a SR volný přechod společné hranice v kterémkoli místě, od 1. května skončí. Jak Právu ve středu řekl Petr Vorlíček z tiskového odboru ministerstva vnitra, smlouva, kterou se mění a doplňuje smlouva mezi oběma státy o úpravě režimu a o spolupráci na společných státních hranicích již byla odeslána do Sněmovny, první čtení by mělo být na nejbližší schůzi, která začíná v úterý 10. února.

Jak zjistilo Právo, projednávání dokumentu v Poslanecké sněmovně bude velmi obtížné. "Náš klub ji podporovat nebude, protože smlouva zhoršuje poměry na česko-slovenské hranici. Nechápu, na čí nátlak to česká vláda dělá a proč ustoupila i vláda Slovenské republiky," řekl Právu místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM).

Podle dřívějšího vyjádření ministerstva vnitra současný nadstandardní režim uplatňovaný na společných česko-slovenských státních hranicích neumožňuje důslednou hraniční kontrolu. "Po vstupu ČR a SR do EU budou - až do doby plné aplikace schengenského acquis - společné státní hranice považovány za dočasné vnější hranice," sdělil Vorlíček.

Lidé na pomezí se bouří

Představitelé beskydských obcí v příhraničí považují zpřísnění režimu na hranici za absurdní krok. "Lidé budou moci přecházet hranici pouze v místech k tomu určených. Pro tento účel budou vybudovány přechody pro malý pohraniční styk. Jenomže tady je hranice velmi živá, mnoho manželství je smíšených česko-slovenských, rodiny se navštěvují, přitom jim nyní stačí přejít přes cestu nebo lesem k příbuzným na slovenské straně a naopak. Je arogancí politiků, že tuto možnost lidem, kteří tady žijí, chtějí vzít," rozhořčoval se místostarosta Starých Hamer Petr Šimeček (nez.).

"Vláda nás terorizuje," uvedl opakovaně Josef Zajac z beskydské obce Bílá, který se svou rodinou a rodinou syna žije v domě v osadě Konečná jen pár desítek metrů od hranice "Jsme bezradní, naprosto bezradní," dodala jeho paní a řekla, že na slovenské straně bydlí jejich další syn a dcera s rodinami.

"Ministerstvo vnitra všechno připravovalo ve velkém utajení, hotovou smlouvu nyní vláda předala poslancům, kteří o chystaných opatřeních ani netušili," podotkl Šimeček.

ODS prý bude proti

"Utajení přípravy této smlouvy bylo opravdu úspěšné. Nic jsme o ni nevěděli. Vzhledem k tomu, že vstupujeme do Evropské unie, mi zpřísnění režimu na česko-slovenských hranicích připadá jako nesmyslný krok. Očekávám, že ve Sněmovně se k tomu povede velká a složitá debata a na rozdíl od ostatních mezinárodních smluv tato neprojde hladce. Bude ale záležet na poslancích vládní koalice," prohlásil poslanec Martin Říman (ODS).

"Přijde mi velmi podivné zpřísňovat režim na hranicích se Slovenskem, a vzhledem k rychlosti, s jakou se to připravilo, to považuji až za podezřelé," uvedla na dotaz Práva poslankyně Kateřina Dostálová (ODS). O přípravě nové smlouvy nic nevěděl ani místopředseda Sněmovny a stínový ministr vnitra Ivan Langer (ODS).

"S poslancem Římanem, který je z regionu, jehož se dopady nové smlouvy bezprostředně dotknou nejvíce, budeme interpelovat ministra Grosse, ať vysvětlí, proč se vše připravovalo v utajení a na poslední chvíli," řekl Langer Právu. "Pro mne je taková změna na česko-slovenských hranicích těžko akceptovatelná. Z informací, které zatím mám, se kloním k tomu smlouvu nepodpořit," dodal.

Avšak ani u poslanců ČSSD zatím není jisté, že budou hlasovat pro smlouvu. "Analýzu smlouvy ještě nemám dokončenou, takže nevím, jaký dopad to bude mít pro volný pohyb občanů ČR a SR. Pokud se však potvrdí, že volný pohyb občanů obou zemí přes hranici skončí a že to bude mít dopad i na turistický ruch, bude to podstatný zásah do života lidí bydlících v pohraničí, určitě pak takovou smlouvu podporovat nebudu. Takové přitvrzení na hranici tady nikdy předtím nebylo. Ale definitivní stanovisko řeknu, až budu mít analýzu smlouvy," řekl Právu poslanec Petr Rafaj (ČSSD), který je rovněž prezidentem Euroregionu Beskydy.