"Nulovou variantu jsme vyloučili. Jsem jenom rád, že toto koaliční partneři akceptovali," uvedl Škromach. Vláda sice schválila věcný záměr zákona o nemocenském pojištění, nerozhodla však, jak vysoké nemocenské dávky budou. Zatím určila jen možné rozpětí. To se bude upřesňovat při jednáních se sociálními partnery nad paragrafovaným návrhem zákona, které nyní začne ministerstvo práce zpracovávat.

"Pokud jde o první tři dny nemoci, tak bylo schváleno rozmezí náhrady mzdy 25 až 35 procent průměrného příjmu. V dalších dnech nemoci by měla být vyplácena náhrada v rozmezí 60 až 70 procent," uvedl ministr.

Prvních 14 dnů mají hradit zaměstnavatelé

Předpokládá se, že prvních 14 dnů nemoci by lidem hradili zaměstnavatelé, kterým by se proto snížilo pojistné ze současných 3,3 procenta na 1,9 až 1,5 procenta: "I zde jsme se shodli na rozmezí - pojistné by se snížilo o 1,4 až 1,8 procentního bodu," uvedl Škromach.

Náhrada mzdy by se vyplácela pouze za pracovní dny. Od 15. dne nemoci by člověk začal dostávat nemocenskou dávku od státu. Ta by byla hrazena za kalendářní dny. I zde je zatím stanoveno rozmezí výše nemocenské 60 až 70 procent z denního vyměřovacího základu.

:. ANKETA
Má stát přenést vyplácení nemocenské na zaměstnavatele? Hlasujte v anketě na konci článku.

"Nový zákon o nemocenském pojištění je velmi potřebný. Současný systém je nevyhovující. Systém se neumí bránit zneužívání - přes neustále se zlepšující zdravotní stav obyvatel ČR nemocnost podle statistik stoupá," popsal důvody vzniku nového zákona šéf tiskového oddělení ministerstva práce Vladimír Hrubý.

Lékaři i podnikatelé jsou proti

Proti předloze se ohradili podnikatelé a lékaři. Nelíbí se jim, že by měli za prvních 14 dní nemoci dávky vyplácet zaměstnavatelé a lékaři dostávat až stotisícové pokuty za "uznávání" simulantů. Podle Sdružení podnikatelů ČR by mělo přenesení výplat dávek v prvních 14 dnech nemoci na zaměstnavatele tvrdý dopad především na malé a střední podniky.

Jak uvádí ČTK, postihlo by i firmy, které zaměstnávají matky s dětmi, starší občany a tělesně postižené. Sdružení podnikatelů ČR tvrdí, že pro některé zaměstnavatele by toto opatření mělo "likvidační charakter".