Podle serveru Aktuálně, který na kauzu upozornil, se jednalo o částky v dolarecheurech, které podle tehdejšího kurzu dosáhly výše 30 miliónů korun.

Bezprostředně poté, co Švýcaři poslali svá zjištění do Prahy, označil podle serveru žalobce Vrchního státního zastupitelství v Praze v oficiálním přípisu Kadlecovy milióny za peníze pocházející z trestné činnosti. Jde o nejvyšší podezřelou částku, jaká kdy byla na účtech státních úředníků objevena. Kadlec roky patřil mezi nejvlivnější zaměstnance státu a jeho pozice byla díky politickému krytí dlouho neotřesitelná.

Švýcaři Kadlecovy peníze objevili, když ve svých bankách pátrali na žádost pražských žalobců, kteří Kadlece vyšetřovali a posléze i poslali k soudu právě kvůli podezřelým transakcím v Čepru. Zjistilo se, že milióny dorazily na jeho účet poté, co jej sociální demokraté v roce 2003 vyslali do čela této společnosti, píše server.

Případ již řeší soud

Mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová potvrdila, že odpověď v rámci právní pomoci ze Švýcarska v Kadlecově případu skutečně dorazila. Co přesně je jejím obsahem, ale odmítla komentovat.

"Případ je nyní před soudem. Odpověď dorazila až poté, co se v kauze podávala obžaloba, takže veškeré komentáře jsou nyní na straně soudu. Mohu uvést pouze to, že státní zástupce po zjištění švýcarských úřadů neprodleně konal a poslal soudu vyjádření, v němž označil objevené prostředky za prostředky získané z trestné činnosti, a oznámil soudu, že je třeba je zajistit," sdělila Aktuálně Válová.

Kadlecův případ má na stole soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová. Ta se však o nalezených milionech odmítla bavit s tím, že tato část případu se u soudu teprve bude řešit. Kadlec se ke švýcarskému účtu odmítl vyjádřit.

Původ peněz i to, kdo a případně za co milióny Kadlecovi poslal, může být znám už příští týden. V úterý totiž začne další kolo procesu.