Postup koalice může opozici v očích části veřejnosti krátkodobě pomoci, ale z dlouhodobého hlediska jsou prý nynější půtky nicotné.

"Mělo to symbolický význam. Sociální demokraté ukázali veřejnosti, že bojovali, i když to byl předem prohraný boj," hodnotí vývoj ve Sněmovně politolog Rudolf Kučera.

Za dva roky si nikdo nevzpomene, že nějaké obstrukce bylypolitolog Jan Outlý

Za nepřijatelné považuje omezení rozpravy ze strany vládní koalice. "To že se tam vypovídávali, to je demokracie," myslí si. Vládní koalice by podle něj měla změnit jednací řád a neporušovat ten platný.

Členové vlády poděkovali ženám ve Sněmovně za jejich výdrž.

Členové vlády poděkovali ženám ve Sněmovně za jejich výdrž.

FOTO: Michal Kamaryt, ČTK

Na druhou stranu se politolog neztotožňuje s názorem ČSSD, že způsob rozpravy omezil legitimitu přijímaných zákonů. Obsah norem podle něj nesouvisí se schvalovacím procesem. U soudu tento argument zřejmě neuspěje, myslí si.

Obstrukce jsou hrou vabank, tvrdí Dvořáková

Podle politologa Jana Outlého o sobě ČSSD dala sice mediálně vědět, ale vzhledem k tomu, že do voleb je ještě daleko, strategický význam obstrukční týden neměl. "Za dva roky si nikdo nevzpomene, že nějaké obstrukce byly," myslí si.

Případná ústavní stížnost by podle něj měla smysl, kdyby sociální demokraté v čase určeném k rozpravě sdělovali připomínky k projednávaným zákonům. Protože se však nevyjadřovali k věci, nezní věrohodně, že byli omezením rozpravy poškozeni.

Premiér Petr Nečas (ODS) s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09)

Premiér Petr Nečas (ODS) s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09)

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Omezení rozpravy považuje za negativní politoložka Vladimíra Dvořáková. Není si ale jista, zda koalice porušila jednací řád, jak tvrdí ČSSD. Šanci na úspěch u Ústavního soudu sociálním demokratům dává menší než v případě stížnosti, která se týkala loňského souboru škrtů v sociální oblasti. Koalice balík opatření prosadila s využitím vyhlášení stavu legislativní nouze, ÚS pak kvůli tomu část škrtů zrušil. Dal nicméně vládě šanci k jejich novému prosazení procedurálně správným způsobem.

Obstrukce ve Sněmovně jsou podle Dvořákové pro stranu, která je použije, u voličů vždy hrou vabank. Dá o sobě sice vědět, někdy ale veřejnost situaci vyhodnotí tak, že by se politici měli chovat reálně a racionálně.