Přerušení předcházela silná kritika ze strany opozice, které se nelíbilo, že vládní koalice prosadila sloučení rozpravy k vráceným zákonům do jednoho bodu. Koalice to zdůvodnila snahou zamezit obstrukcím opoziční ČSSD.

I v pátek by poslanci měli jednat o reformních zákonech do půlnoci. Koalice údajně plánuje i sobotní a nedělní zasedání; začínat by se mělo vždy v 09:00 a končit také o půlnoci.

ČSSD hájí obstrukce

Sociální demokraté naopak tvrdí, že mají na obstrukce nárok. Argumentují rozhodnutími Ústavního soudu o omezování práv poslanců. "Používáme nástroj, který máme z Ústavy," prohlásil místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Také komunisté mluví o protiústavním postupu. Předseda KSČM Vojtěch Filip dokonce vyzval premiéra Petra Nečase (ODS), aby se styděl.

Nečas mimo jiné řekl, že ve Sněmovně je veden bezprecedentní pokus zablokovat tuto instituci a vládní agendu. Kroky sociální demokracie podle něj nejsou přiměřené.

Ve sporu jde o čas, po který by mohla opozice obstruovat. Koalice prosadila prakticky to, že poslanci budou moci vystoupit dvakrát po deseti minutách v celé sloučené rozpravě. Opozice by tedy mohla řečnit nejvýše asi 25 hodin. Pokud by mohli opoziční poslanci mluvit 20 minut ke každému ze 14 bodů, projevy by mohly zabrat zhruba dva týdny.