Kalousek kolem čtvrteční druhé hodiny ranní reagoval na projev poslance ČSSD Pavla Ploce, který mluvil o ratingu, přičemž ekonomický termín pocházející z angličtiny vyslovoval podle zásady „jak píšu, tak čtu“, tedy nikoli "rejting".

Kalousek se nad slovem rating pozastavil a Ploce se sarkasticky otázal, co termín znamená. Později se mu však omluvil: „Já už jsem totiž pochopil, co je to ten ráting a jakou má souvislost s těmi odpornými brouky, tak už mi to nemusíte vysvětlovat,“ řekl pobaveným poslancům Kalousek.

Záhada odporných brouků a rátingu

Podobnost slova se jménem tzv. vůdce třetí útočné směny Davida Ratha (ČSSD), se nabízí. Tento poslanec předtím předčítal pojednání z biblické Apokalypsy o kobylkách, které vzbudilo ve Sněmovně rozpaky.

Rath má za úkol koordinovat jednu ze tří skupin poslanců soc. dem., které se při obstrukcích průběžně střídají. Rath se ostatně vzápětí přihlásil o slovo, ale předsedající Vlasta Parkanová (TOP 09) ho nebyla schopna vyvolat, protože ji přemohl smích. Také její kolegyni předsedkyni Sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS) zlomila situace v pase.

O tom, že program Sněmovny je nabitý, pestrými hláškami se to tam jen hemží a poslanci po dvou probdělých nocích jsou již unaveni, svědčí například to, že Vlasta Parkanová ráno už nedokázala popsat, co bylo předmětem legrace v jednacím sále a čemu se to smála.