Problém řeší ve spolupráci s policisty radnice. Ve středu také přijel do Vimperku Aleš Kavalír z o.p.s. Člověk v tísni, který jednal s vedením města.

„Přesvědčili jsme se o tom, že tvrzení o vysoké kriminalitě je pouhou bublinou. Statistika kriminality se v podstatě nezvyšuje. V současné době je v řadě měst jakýmsi trendem vyvolávat paniku a nesnášenlivost. Doufám, že ve Vimperku se vše vyřeší klidně,“ prohlásil Kavalír. Místostarostka Vimperka Jaroslava Martanová (SNK-ED) uvedla, že situace ve městě není rozhodně kritická.

„Nejedná se v žádném případě o stejnou situaci jako Šluknově. Naše město není rozdělené na dva tábory. Připouštím však, že určitá část obyvatel má k romské komunitě výhrady, a to hlavně týkající se bezpečnosti lidí,“ připustila Martanová.

Radnice zavedla preventivní opatření

Zmínila, však že kvůli drogové kriminalitě a slovním útokům zavádí radnice speciální opatření. „Poslali jsme proto dopis na Národní protidrogovou centrálu a policejní prezidium,“ podotkla Martanová. Mezi speciálními opatřeními radnice jsou také návrhy, jako uzavření barů přes noc, vyhláška omezující hazard a hrací automaty, častější kontroly péče o děti, lidí v bytech ale také posílení hlídek strážníků a policistů.

Právě častější a razantnější zásahy od policistů očekává také Hnutí za Vimperk bez přizpůsobivých Romů. „Vadí mi, že policisté nezakročují proti kriminalitě Romů, kteří tady prodávají drogy, kradou a loupí. Myslím, že situace se zhoršila od září. Dříve se to týkalo jen pár ulic, teď už ohrožují téměř celé město. Hodně lidí kolem mě už přišlo o mobily i peníze při krádežích,“ poznamenal iniciátor hnutí, který nechtěl prozradit své jméno, pouze uvádí, že je studentem vimperského gymnázia.

Policie: kriminalita oproti loňsku klesla

Mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner upozornil, že podle statistik je Vimperk v letošním roce jedním z nejklidnějších míst na jihu Čech a kriminalita tam klesá. „V celém kraji se v letošním roce odehrálo 120 loupeží, přičemž nejméně mezi okresy na Prachaticku 11. Ve Vimperku jsme přitom zaznamenali dvě přepadení a loni to bylo ve stejném období jedenáct. Řešili jsme tam také osm případů výtržnictví, přičemž v loňském roce jich bylo do října o deset víc,“ ozřejmil Matzner.

Vyjádřil se i k drogové kriminalitě. „Ta si vzhledem k taktice a strategii vyšetřování vyžaduje v některých případech čas. Ulice ve Vimperku sledujeme,“ dodal Matzner.