A tak jako nebudou koaliční poslanci nejspíš schopni zabránit obstrukcím soc. dem., nebyla schopna opozice zabránit víkendovému jednání komory. Jednání Sněmovny v sobotu a neděli je v našich zeměpisných končinách zcela výjimečná situace.

Naposledy se poslanci sešli o víkendu na počátku devadesátých let, kdy Sněmovna připravovala novou českou ústavu.

Koalice chce rovněž u všech bodů omezit řečnickou dobu na 10 minut a navrhla i to, že poslanci budou moci k jedné věci vystoupit maximálně dvakrát a jednacím dnem bude vedle víkendu i pondělí. „Je to pokus zavřít opozici hubu,“ konstatoval šéf poslanců KSČM  Pavel Kováčik.

Obstrukce budou, slíbila ČSSD

Obstrukce ještě před jednáním potvrdil šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka s tím, že s nimi reformy nebyly dohodnuty. "Obstrukci pokládáme za legitimní nástroj parlamentní politiky," dodal Sobotka. "Nepokládám to za šťastné, ale koalice si může rozhodnout, kdy si naplánuje jednání," prohlásil následně v narážce záměr koalice jednat klidně i o víkendu.

Koalice opoziční návrhy na zařazení nových bodů i další změny programu postupně zamítla.

ČSSD v úterý zároveň oznámila, že spouští petici proti důchodové reformě a za odchod vlády.

O přímé volbě se bude dále jednat

Vedení vládní koalice se dohodlo na kompromisu při schvalování zákona o veřejných zakázkách.

„Jedna část boje proti korupci se odrazí v zákoně o obchodních korporacích a obchodním zákoníku, tedy zrušení akcií na majitele (doručitele, pozn. red.). V druhé části jsme se shodli na návrhu, který vyšel z ministerstva pro místní rozvoj, a to je rozkrývání subdodavatelů, kteří mají u normálních zakázek podíl 10 procent a u významných zakázek nad 300 tisíc pětiprocentní podíl,“ řekla vicepremiérka Karolína Peake (VV).

Na jednání koalice se probírala i přímá volba prezidenta, ve středu by mělo proběhnout jednání šéfů stran a parlamentních klubů.

„Koalice chce, aby se jasně ukázalo, kdo přímou volbu prezidenta chce a nechce. Všechny koaliční strany jsou otevřené kompromisům, aby přímá volba prošla. Koaliční strany jsou ochotny vyjít vstříc opozici, aby přímá volba prošla,“ uvedla Peake.