Ředitel šumperské nemocnice Pavel Valoušek uvedl, že zákaz návštěv bude platit ve zdravotnickém zařízení od úterý minimálně do konce týden. "Je možné, že bude trvat i poté, rozhodneme podle aktuální situace," prohlásil Valoušek.

V celé republice pak počet nemocných chřipkou a akutními respiračními onemocněními stoupl oproti minulému týdnu o 11 procent. Právu to sdělil v pondělí hlavní hygienik republiky doktor Michael Vít. Nejprudší nárůst nemocnosti je u školních dětí od šesti do čtrnácti let, kdy počet nemocných stoupl o 20 procent.

"Je to tím, že po vánočních prázdninách se děti vrátily do školních kolektivů a jedno nakažené dítě stačí nakazit hodně spolužáků," řekl Vít s tím, že jde o kapénkovou nákazu, která se šíří smrkáním a kýcháním.

Podle údajů Státního zdravotního ústavu nejvyšší nemocnost přetrvává v Olomouckém kraji, kde je nyní 2769 nemocných na 100 000 obyvatel a dále ve Zlínském kraji, kde je jich 2278 na sto tisíc obyvatel. Epidemiologická hranice je přitom 2000 nemocných na sto tisíc obyvatel.