V prvním případě je hlavní hygienik prošetřován kvůli zakázce v hodnotě několika miliónů korun, kterou měl bez výběrového řízení zadat manželovi své podřízené z ministerstva zdravotnictví. Mělo se jednat o poradenské služby. [celá zpráva]

Také advokátka Samková tvrdí, že zakázky vzbuzují pochybnosti a obrátila se kvůli tomu na policii. Ačkoliv ministerstvo nechalo s poukazem na její podněty i tlak veřejnosti vypracovat audit, který měl odhalit nesrovnalosti v zakázkách, jeho výsledky nezveřejnilo.

"Postup ve mně zcela důvodně vzbuzuje podezření, že v dané věci došlo k trestnému jednání - zneužití postavení ve veřejné správě k vlastnímu prospěchu," citoval právničku server. Resort se k případu nechce s poukazem na probíhající policejní vyšetřování vyjadřovat.

Poradce pracoval pro hlavního hygienika řadu let

Hlavní hygienik si podle dostupných informací najal externího poradce Otakara Vychodila. Spolupráce trvala od roku 2003 a poradce si za konzultace, často jen po telefonu, vydělal do roku 2009 celkem asi 2,5 miliónu korun. Na stejnou práci má přitom hlavní hygienik na ministerstvu zvláštní odbor.

V době, kdy smlouva s Vychodilem vznikla, navíc vedla zmíněný odbor Vychodilova manželka Karla Říhová.