Šéf lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel byl rozhořčen, že mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň řekl o odborářích, že se vlamují do otevřených dveří. Podle něj však z vyjádření ředitelů nemocnic plyne, že na zvýšení mezd nemají prostředky. A také ministerstvo nepodniklo žádné kroky, které by peníze zajistily. Připomněl, že jejich návrhy ministerstvo nepřijalo.

Engel tedy vyzval Hegera, aby se do příštího pátku 4. listopadu jasně vyjádřil, a předložil garance, že k 10procentnímu navýšení platů skutečně dojde.

V jiném případě jsou odboráři připraveni požadovat odvolání ministra i celé vlády. Rovněž by se mohli obrátit o pomoc na Brusel či k Evropskému soudnímu dvoru ve Štrasburku. „Nečekal jsem, že si vláda bere jméno ČR takto lehkovážně,“ poznamenal Engel.

Podle Engela se chystají také další lékařské protesty, tentokrát by však neměly omezit provoz nemocnic, ani se jinak dotknout pacientů.

Lékaři si začátkem roku pod hrozbou hromadných odchodů v rámci akce Děkujeme, odcházíme vymínili na Hegerovi podpis memoranda, které jim mělo garantovat navýšení mezd.