„Jdete-li do jakékoliv hospody, když už tam ožralí sedí, tak první, na koho útočí, je Kalousek. Já bych vás všechny prosil, abyste se svého místopředsedy zastali. Já to často dělám velice tvrdě, na takové poznámky reaguju,“ uvedl Schwarzenberg.

Podle šéfa TOP 09 by neměli nominovat do senátních voleb zasloužilé straníky, kteří jsou veřejnosti nesympatičtí, ale raději přijatelné nestraníky. „To není prosím stranická trafika, býti kandidátem do Senátu, nýbrž to je zodpovědná práce a my jsme za to zodpovědní, abychom postavili kandidáty, kteří mají také možnost uspět,“ uvedl.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg na sněmu TOP 09

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg na sněmu TOP 09

FOTO: Alexandra Mlejnková, ČTK

Schwarzenberg také varoval před kariéristy a korupčníky ve vlastních řadách. „Když zjistíte, že úřad, místo, kam se dostal často s podporou TOP 09, zneužívá k osobnímu obohacení, tak vás prosím co nejtvrději zakročit. Zde i pro mě přestává křesťanská láska k bližnímu,“ řekl Schwarzenberg.

Spory koalici oslabují a kazí reputaci všem

Kriticky se předseda TOP 09 vyjádřil na adresu koaličních partnerů. „Důvěra v českou politiku se během skandálů spojených s našimi koaličními partnery, ale také díky sporům v koalici propadla až na úplné dno,“ uvedl.

Více o sněmu TOP 09
Schwarzenberg bude kandidovat na prezidenta
Nepostávat. Nekoukat. Makat. TOP 09 začala hláškou z Krkonošských pohádek
TOP 09 má volební sněm, nervózní je ale ODS

Připomněl i vítězství TOP 09 v Praze, které ale neodvrátilo vytvoření velké koalice ODS  a ČSSD. „ODS i ČSSD ukázaly jasně, kam až jsou ochotni jít, když chtěly zachovat své pašalíky, prameny peněz, přístup k moci,“ řekl.