Nečas řekl, že když se ČR zavázala, že k eurozóně přistoupí, neručily státy za dluhy jiných zemí. Eurozóna má nyní stabilizační fond, z něhož hodlá platit závazky států, které nezvládly své hospodaření a hrozí jim bankrot.

"Pokud bychom chtěli do eurozóny, museli bychom nyní složit desítky miliard korun a připojit se k evropskému stabilizačnímu mechanismu," řekl Nečas.

Předseda ODS Petr Nečas

Předseda ODS Petr Nečas

FOTO: Milan Malíček, Právo

"O vstupu do takového mechanismu musí rozhodnout občané v referendu," řekl Nečas. Poukázal na to, že podobně se chystá zachovat například Švédsko a nikdo se neopováží pochybovat, že by couvalo ze svých slibů.

Nejsme slabá vláda

V projevu vyzvedl i vládnutí koalice. Podle něj je pouze mediální klišé, že je vláda slabá. Uvedl, že dokázala v prvním čtení prosadit 145 zákonů, 80 z toho vyšlo už ve Sbírce zákonů. "Žádný vládní návrh nebyl zamítnut nebo vrácen k dopracování," připomněl Nečas přesvědčivou většinu, kterou strana má v Poslanecké sněmovně.

Více o kongresu ODS
Topolánek delegátům kongresu ODS: nebuďte papaláši
Šťastný: Tluchořovci jsou pátou kolonou TOP 09
 Klaus: ODS je ve složité situaci, má ale na to ji zvládnout
 Nečas bude předsedou ODS do konce roku 2012

Nečas vyzval koaliční partnery, aby strany přestaly zabředat do "mediálních půtek". Rovněž dodal, že pro ODS není jiná alternativa než vládaTOP 09VV. Vládu prý vedle koaličních přestřelek oslabuje i špatná ekonomická situace v Evropě.

Kongres strany by měl prodloužit Nečasovi mandát coby předsedovi strany do podzimu příštího roku, kdy budou řádné volby vedení strany.