Železný je výrazná osobnost, která má dobré šance ve volbách uspět, ať už se objeví na kandidátce jakéhokoliv subjektu. I kdyby se nakonec subjekt, jehož listinu povede, do EP nedostal, je velmi pravděpodobné, že by nezůstal příliš hluboko pod nutnou pětiprocentní hranicí.

I kdyby Železného formace získala jen několik procent hlasů, mohou to být přesně ta, která budou chybět k překročení hranice menším parlamentním stranám nebo neparlamentním subjektům. Vzhledem k Železného liberální politické orientaci by jeho kandidatura mohla odlákat některé voliče od Unie svobody, jejíž kandidátku povede Helena Rögnerová, a od koalice Evropských demokratů a Sdružení nezávislých kandidátů, v jejímž čele bude Josef Zieleniec.

Železného nominace je ovšem také špatnou zprávou pro občanské demokraty a komunisty. Pro ODS proto, že Železný vyznává vůči EU podobné postoje jako ona - tedy jistý euroskepticismus. Zároveň má podobné názory jako ODS i na další témata. Mnozí voliči, kteří by Železného viděli v této rovině - a bez jeho kandidatury by volili ODS - mohou své hlasy dát raději charismatickému Železnému než kandidátce ODS vedené poněkud "nezáživným" Janem Zahradilem.

Pro KSČM je Železný hrozbou zase proto, že se nedávno otevřeně v Senátu spojil s komunisty v jednom klubu. Někteří komunističtí voliči ho mohou vidět jako dobrou alternativu ke kandidátce KSČM vedené Miloslavem Ransdorfem.

Jinými slovy, Železný má schopnost oslovit určité segmenty voličstva napříč politickým spektrem, především lidi, kteří nepatří k tvrdým voličským jádrům ostatních subjektů a kteří vnímají Železného - zejména zásluhou jeho dlouholetého populistického promlouvání k národu na obrazovce TV Nova - jako charismatického mluvčího obecného lidu.

Pokud by Železného kandidatura byla příčinou například toho, že se do EP nedostane Unie svobody, nebo že odčerpá hlasy sociální demokracii, může sloužit jako katalyzátor krize, jejíž obrysy jsou vidět již nějakou dobu. Neúspěch koalice v evropských volbách zcela jistě vyvolá krizi jak v těchto stranách, tak ve vládě samotné.

Zejména US si jen těžko může dovolit další neúspěch. Pokud by se do EP neprobojovala - například i zásluhou Železného - může se s definitivní platností rozpadnout a s ní i vládní koalice. Krizi by vyvolal i neúspěch ČSSD, v níž už si nyní někteří politici, v očekávání volebního propadu, připravují pole pro frontální útok na Vladimíra Špidlu. Tento chmurný scénář se může samozřejmě naplnit, i kdyby si Železný ještě svou kandidaturu rozmyslel, ale v každém případě je více reálný, pokud se evropských voleb účastní.

Autor je politolog

PRÁVO 2. února