Předloha také uvádí, že v případě asistované reprodukce budou pojišťovny ženám platit čtyři pokusy místo tří. Avšak pouze v případě, že při prvních dvou pokusech se bude používat jedno, nikoli více embryí.

Současná novela mění předchozí změnu zákona, která je první částí zdravotnické reformy; počítá s rozdělením zdravotní péče na základní a nadstandardní, za kterou by si lidé připláceli, a zvyšuje poplatek za den v nemocnici ze 60 na 100 korun.

Novela předpokládá hrazení léků do 50 korun a doplňkových a podpůrných přípravků pacientem, na druhou stranu zavádí třicetikorunový poplatek za recept místo za položku na receptu. Podle nynější předlohy však nebudou hrazeny z pojištění léky, které si lidé mohou koupit i bez receptu. Hlavně toto ustanovení vzbudilo v Senátu kritiku kvůli dopadům na obyvatele.

Při hrazené péči by se lékařům neplatilo

Ve středu zamítnutá novela ukládá pojišťovnám povinnost zajistit pacientům dostupnost hrazených služeb jak v místě, tak v čase. Klient bude mít právo získat od pojišťovny údaje o tom, které hrazené služby mu byly poskytnuty. Předloha rovněž uvádí, že pacient má právo vybrat si variantu péče; pokud to bude nadstandard, bude jej muset zaplatit.

Lékaři a zdravotnická zařízení nebudou podle novely smět přijmout od pacientů v případě hrazené péče žádné peníze jako úhradu. Pokud tak učiní, při opakovaném prohřešku jim bude hrozit až milionová pokuta.

Předloha dále upravuje výběrová řízení pojišťoven na poskytovatele péče. Když by komise nedoporučila uzavřít s některým zařízením smlouvu, pojišťovna by ji nově nemohla uzavřít. Smlouvy na vysoce specializovanou péči by naopak pojišťovny uzavíraly bez tendru.