"Ve všech třech případech šlo o velmi závažné stavy. V jednom z nich šlo o třicetiletého muže, který skončil až na jednotce intenzivní péče," uvedla lékařka. Dva lidé si přivezli malárii ze Siera Leone a jeden z Nigérie.

Nemoc může způsobit trvalé následky a i po přeléčení se může vracet. Je infekční, přenašečem je nejčastěji komár a projevuje se zimnicemi.

Podle Rastislava Maďara, který působí v Očkovacím centru v Ostravě-Hrabůvce a dlouhodobě se specializuje na tzv. cestovní medicínu, zemřou ročně na malárii asi tři milióny lidí na světě.

Problémem cestovatelů je, že onemocnění podceňují. "Známe případy "hrdinů" zrazujících ostatní od užívání antimalarik s argumentem, že již v dané oblasti byli dvakrát a malárii nedostali. Následně se dovíme, že třetí návštěva je téměř stála život," napsal v článku Malárie - největší zabiják cestovatelů.

Do ČR si malárii ročně přiveze jen velmi malé množství turistů. Příznivé ale nejsou evropské zdravotnické statistiky. Web www.zdravinacestach.cz uvádí, že ročně si malárii přiveze asi 10 000 cestovatelů z Evropy, přičemž procento na ni zemře.
Jihomoravští hygienici kromě malárie letos zaznamenali i žloutenku typu A, kterou si dva turisté přivezli z Egypta a Kypru. také oni zanedbali jakékoli preventivní očkování před odjezdem.