„Požádali jsme vedení města o umístění sochy Petra Velikého v lázeňském centru Karlových Varů,“ uvedl Igor Oberemko ze společnosti Tinowa Group, která chce nechat sochu ruského cara z přelomu 17. a 18. století nákladem 2,5 miliónu korun vyhotovit. „Na vedení města nás odkázali na památkáře, s kterými o tom chci příští týden jednat,“ pokračoval Oberemko, v jehož režii již v letošním roce došlo k restaurování busty Petra Velikého na Petrově výšině nad Karlovými Vary a vyzlacení pomníku carské rodiny na stejném místě.

V jisté nadsázce jsem to povolení podmínil, že před tím bude umístěna na Rudém náměstí v Moskvě socha T. G. Masaryka.Jiří Klsák, náměstek primátora

Proti plánu postavit v centru Karlových Varů sochu Petra Velikého, za jehož vlády se stalo Rusko evropskou velmocí, se ale postavilo vedení města. „Odmítli jsme to, protože to není z mnoha důvodů vhodné,“ uvedl karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA).

„Mají představu, že by socha stála mezi Mlýnskou kolonádou a kavárnou Petr, s jejíž stavbou Petr Veliký údajně pomáhal, což ale není ve skutečnosti historicky v pořádku,“ konstatoval náměstek primátora Jiří Klsák (KOA).

„Jako další varianty pro umístění navrhovali při vstupu na Lázeňskou kolonádu u konce Mlýnské kolonády nebo na Staré Louce,“ dodal Klsák. „Řekl jsem jim ale jasně, že není důvod, aby socha Petra Velikého stála v centru Karlových Varů,“ dodal Klsák.

Oberemko: Postavíme sochu všem

Podle Oberemka by měla být socha Petra Velikého ztvárněna v podobě významného lázeňského hosta. „Nejednalo by se tedy o sochu ruského imperátora,“ vysvětloval s tím, že významní hosté ve všech světových lázní mají své sochy umístěné v centru města.

„Sochu chceme budovat na podporu návštěvnosti lázeňských hostů z Ruska. Kdyby odtud ruští lázeňští hosté odešli, tak Karlovy Vary zaniknou,“ argumentoval Oberemko. „Nacionalizace té věci by byla špatná,“ dodal Oberemko, který chce peníze na vznik sochy získat z benefičních akcí.

Podle Klsáka, který předtím pracoval v karlovarském muzeu jako archeolog, ale v Karlových Varech byla nejméně stovka stejně významných hostů ze zahraničí, jakým byl Petr Veliký. „Na to mi pan Oberemko řekl, že postaví sochu všem. Souhlasil jsem, ale s tím, že ať tedy nezačínají Petrem Velikým. V jisté nadsázce jsem to povolení podmínil, že před tím bude umístěna na Rudém náměstí v Moskvě socha T. G. Masaryka,“ uzavřel Klsák, který by nebyl proti umístění sochy Petra Velikého do lázeňských lesů, kam ruský car chodil při svém karlovarském pobytu na léčebné procházky.