Kolikrát jenom zdánlivě shořel: když se musel s Novou stěhovat na Barrandov, když přišel o významný podíl ve společnosti CET 21, když proti němu byla vznesena závažná obvinění pro porušení zákonů, když byl odejit z čela úspěšné komerční televize, svého dítěte. Hořel, neshořel, povstal, až do senátorského křesla.

Zpráva, že bude kandidovat do Evropského parlamentu, není zase tak překvapivá, i když televize Nova za jeho vedení, ruku v ruce s ODS, často malovala čerta na evropskou zeď. Železný je člověk populární i bez své televizní one man show a politická strana, která ho do evropských voleb postaví jako lídra, těžko prodělá.

Jakou má ale vůbec šanci, až se o přízeň voličů střetne s těmi, o kterých nedávno naznačil, že jsou druhá liga? Volební lídři a "dvojky" důležitých stran určitě nedosahují Železného popularity, ba ani náš jediný kosmonaut. Čeká-li se ve volbách nízká účast a uvážíme-li Železného popularitu, mohl by se pasovat na jednoho z favoritů. Dlouholeté působení v čele Novy vydá za nejpropracovanější kampaň, a i tu pravděpodobně nezanedbá.

Jenže skutečné volby se často míjejí s prognózami, a favorité na nich mohou dopadnout stejně jako slavná fotbalová Chelsea nedávno na jednom druholigovém hřišti. Zatímco pro Železného hraje očekávaná nízká účast, proti němu hrajou vznesená obvinění z porušování zákona. Něčím podobným se Zahradil, Rouček, Roithová a ostatní "chlubit" nemohou.

Je tu jedna nepříjemná věc; pokud se Vladimír Železný stane evropským poslancem, budeme asi předlouho čekat na informaci, zda obvinění vůči němu vznesená jsou oprávněná, či zda je ve všem, jak sám říká, nevinně. Možná se jí ani nedočkáme. A to by byla škoda. Docela rád bych věděl, zda pták Fénix v Bruselu může, či nemůže mít mou důvěru.

PRÁVO 30. ledna