Moja změní jméno na Mojito, lidé ji uvidí ještě celý příští týden a část týdne dalšího, pak bude letecky přepravena do nového bydliště.

Prostřednictvím videozáznamu popřála Moje hodně štěstí její kmotra Dagmar Havlová. Zpěvačka Lucie Bílá, která na slavnosti pokřtila kalendář s Mojou na rok 2012, přiznala, že je jí trochu líto, že Moja opouští Prahu. "Jde za mužským, takže jí přeju lásku, co hory přenáší," řekla.

Lucie Bílá popřála Moje lásku, co hory přenáší.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Bílá načetla na CD pohádky o Moje, které napsal ředitel zoo Miroslav Bobek. Koupí CD, stejně jako trička s portrétem Moji mohou lidé přispívat na záchranu goril ve volné přírodě.

Na cestu do Španělska vybavili přáním populární gorilu také návštěvníci, na role papíru psali vzkazy, jako: "Přinesla jsi nám samou radost, nezapomeneme na tebe," nebo: "Milá Mojo, škoda, že odjíždíš, máme tě moc rádi".

Video

Moja a její mladší bratříček Tatu

 Zdroj: Youtube.com

Ředitel Bobek přiznal, že Moju už ani nepokládá za zvíře, ale téměř za součást vlastní rodiny. Podmínky ve španělské zahradě si byl osobně prověřit a byl spokojen.

Moja, ve svahilštině "první", se narodila 13. prosince 2004 samičce Kijivu. Od narození o ni pečovali chovatel Marek Ždánský a kurátor savců Pavel Brandl.

Moja, ve svahilštině "první", se narodila 13. prosince 2004 samičce Kijivu.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

"Jsem rád, že odchází. Je ve věku, kdy by se měla zaučit v nové zahradě. Místo, kam se stěhuje, je naprosto ideální, a čeká ji samec z volné přírody, což je pro Moju, která je geneticky po Evropě provázaná, dobré, když s ním bude mít mládě, to je největší moje přání. Má tam další dvě samice, je to tam ideální," shrnul Ždánský, který Moju ve věku dvou let zachránil před utopením.

Vzpomínat na ni bude, jak vyrůstala a jak ji "piplali". Narození Moji změnilo podle Ždánského život gorilí skupiny k lepšímu. Skupina ponese odchod Moji hůř než ona sama. Moja bude mít plno nových zážitků, ale její pražská rodina ji bude hledat. "Budou koukat do oken a čekat, kdy vyleze, kde je, protože odchod člena zatím skupina nezažila," řekl Ždánský. Pomoci by podle něj mohlo očekávané narození dalšího mláděte.

Skupina ponese odchod Moji hůř než ona sama. Moja bude mít plno nových zážitků, ale její pražská rodina ji bude hledat.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Brandl řekl, že z odchodu Moji jako chovatel smutný není a ani být nemůže, protože smyslem jeho práce je, aby se zvířata v zoo rozmnožovala a dostávala se do dalších zoo a měla svá mláďata. "Jsem naopak rád, že první v Česku narozená gorila dostává šanci jít do vlastní skupiny a mít vlastní mláďata," doplnil.