"V současné době nám do plného stavu chybí tři soudci a v blízké době jich bude chybět pět, protože dva ještě odejdou. Přitom ke konci roku leželo v kancelářích 1545 nevyřízených stížností, z nichž bylo 29 plenárních návrhů na zrušení či změny zákonů a zákonných norem. Za tohoto stavu není v našich silách rychleji řešit stížnosti a jsme rádi, že to stačíme řešit v tomto tempu," uvedl Rychetský.

Podle Rychetského je situace natolik vážná, že spisy s ústavními stížnostmi si berou k vyřízení i oba místopředsedové, Eliška Wagnerová a Pavel Holländer, kteří by měli řešit jiné úkoly. "Oba soudci nejsou zařazení do žádného stálého senátu, protože mají jiné povinnosti. Kdyby si některé věci nebrali k vyřízení, tak bychom tu byli zavalení," poznamenal šéf nejvyšší české soudní stolice.

Rychetský: Situace se zhorší

Podle evidence bylo k 6. srpnu na ÚS devět soudců a jejich počet se do prosince zvýšil na současných dvanáct. K 15. listopadu leželo na soudu 1491 nevyřízených ústavních stížností, z nichž bylo 20 návrhů na zrušení či změny zákonů. "Jen díky velkému nasazení všech se tento počet do konce roku zvýšil jen o 54 věcí. Současná situace tak nahrává tomu, že se počet nevyřízených věcí bude stále zvyšovat," doplnil Rychetský.

Předseda soudu Pavel Rychetský i oba místopředsedové by přivítali, kdyby situace kolem doplnění stavů soudců vyřešil Parlament a prezident Václav Klaus rychle, aby bylo možné sestavit 4 stálé senáty, které by pružně řešily věci, které občané na soud předají. Navíc hrozí, že v březnu po odchodu dvou soudců, nebude možné sestavit ani plénum, které jediné může řešit chyby v zákonech.