Premiér reagoval na ústní interpelaci komunistického poslance Stanislava Grospiče, který se zajímal o to, na základě čeho vláda rozhodla o udělení vyznamenání Zlaté lípy zesnulému Ctiradu Mašínovi. Podle Grospiče má být vyznamenání udělováno za mimořádný přínos pro rozvoj obrany a bezpečnosti České republiky.

Nečas to ale vidí jinak. Ze zákona o protiprávnosti komunistického režimu ocitoval ustanovení, podle kterého byl režim založený na komunistické ideologii zločinný, nelegitimní a zavrženíhodný. Odboj proti němu proto byl legitimní, morálně oprávněný a hodný úcty.

Nečas: Nebýt února 1948, žádný odboj by nebyl

„Kdyby v únoru 1948 nedošlo ke komunistickému puči, bratři Mašínové by žádnou odbojovou činnost neprováděli a jejich osud by se odvíjel zcela jinak,“ pravil Nečas. Podle něj přistoupili ke své činnosti až v září 1951, tedy v době, kdy komunisté měli ruce potřísněné krví stovek nevinných lidí, mj. i blízkých přátel rodiny Mašínů.

„Skupina neutíkala, aby za hranicemi našla bezpečný a bezstarostný život, ale aby dobrovolně vstoupili do americké armády a mohli zotročenou zemi osvobodit,“ postavil se na stranu odbojové skupiny premiér. Připomněl, že bratři Mašínové byli v roce 1946 vyznamenání prezidentem Benešem za odbojovou činnost za okupace, přičemž se po vzoru svého otce chtěli stát vojáky z povolání. „Pokud by v Československu panovaly normální poměry, bezpochyby by se jimi stali,“ řekl Nečas.