"Rozhodlo se o tom v úterý, a to na základě podrobné analýzy efektivnosti financování a jejich udržitelnosti," řekl listu mluvčí ministerstva Pavel Novák. Podle něj se jedná výhradně o projekty, které jsou teprve v samotném počátku a jejichž zrušení nebude nic stát. Expert na evropské fondy Jan Vitula (TOP 09) naopak tvrdí, že ministerstvo již muselo tisíce až milióny korun investovat do přípravy projektů.

Deník uvedl, že jedním ze zrušených plánů je například projekt "Racionalizace činností Policie ČR", který schválilo minulé vedení ministerstva vnitra. Za 15 milionů korun chtěla policie přijít na to, jak ušetřit. V rozpočtu na příští rok jí totiž chybí oproti letošku 700 milionů korun.

Analýza úspor za 49 miliónů

Plán, kde uspořit, si chtělo z peněz EU zaplatit také samotné vnitro. Za 49 miliónů korun měla vzniknout analýza toho, která místa resort potřebuje a která jsou zbytečná. I od toho ministr upustil.

Kubiceho krok kritizoval jeho předchůdce Radek John (VV), za kterého se většina zrušených plánů odsouhlasila. "Vzdát se dobrovolně rad expertů a dělat to sami na koleně, to je typická česká malovýroba," řekl exministr. S Kubicem o tom prý hodlá v nejbližší době jednat a žádá vysvětlení, napsaly LN.