Stanjura uvedl, že ODS bude hlasovat pro vládou předložený návrh, bez hlasů opozice však ústavní zákon v parlamentu neprojde.

„O přímé volbě se ale rozhoduje v Lidovém domě. Oni mají přímou volbu prezidenta v rukou a mohou ukázat, jak upřímně to s volbou mysleli,“ prohlásil  Stanjura a dodal: „ČSSD tvrdí, že chce přímou volbu proto, aby prezident měl silný mandát, ale zároveň prosazuje zmenšení jeho pravomocí. Nemá to logiku.“

Čtěte také: Rizika převyšují výhody, míní o přímé volbě prezidenta politologové

Právní expert ČSSD Jiří Dienstbier před jednáním Sněmovny prohlásil, že jeho strana přímou volbu v prvním čtení podpoří, ale k návrhu má výhrady. Podle Dienstbiera vláda navzdory příslibům předložila novelu bez projednání normy s opozicí. ČSSD se bude snažit stávající podobu návrhu ovlivnit formou pozměňovacích návrhů.

Jak by měla přímá volba vypadat, se neshodnou ani odborníci. Většina politologů má například z ústavní změny obavy, jelikož by to mohlo značně narušit český politický systém. Někteří se rovněž přiklánějí k tomu, aby pravomoci přímo zvoleného prezidenta okleštila. Jiní jsou zcela proti ní.