„Informace o tom, že ministr Josef Dobeš podpořil v rámci fondů EU projekt, který školáky v Jihočeském a Karlovarském kraji přesvědčuje, že globální oteplování je fáma, považuji za nehorázné plýtvání prostředky pro oblast školství,“ zdůraznil předně senátor Chládek.

Podle něj se navíc jedná o šíření politického názoru, čímž mohl narážet na fakt, že politická agitace na školách je protizákonná. Připomíná, že Klausův názor je v rozporu s mnoha vědeckými studiemi. „Podporovat projekt, který tvrdí A, aniž by upozorňoval na B, je zcela v rozporu se vzdělávacími trendy v České republice, ale rovněž v celém civilizovaném světě,“ uvedl v tiskové zprávě Chládek.

"Čeho se dočkáme příště?"

Jako vysvětlení nabídl, že mnohamiliónová podpora ze strany resortu je revanš za Klausovu pochvalu vůči Dobešovi i celé jeho straně Věci veřejné. Klaus totiž o Dobešovi prohlásil, že je nejlepší polistopadový ministr školství a bagatelizoval i skandály kolem VV.

„Čeho se, pane ministře, dočkáme příště? Miliónové dotace pro odpůrce Darwinovy teorie o původu druhů či zastánce názoru, že homosexualita je deviace?“ ptal se v závěru prohlášení stínový ministr školství.

Nejslavnějším popíračem darwinismu je přitom opět muž blízký Klausovi - jeho vicekancléř Petr Hájek, který o sobě tvrdí, že z opice nepochází. Jeho se týkala také druhá část otázky, protože Hájek homosexuály označuje za „deviantní spoluobčany“ a Klaus se nechal slyšet, že pojem deviant vnímá jako hodnotově neutrální.

Žákům lze nabídnout více než tmářské úlety, domnívá se Chládek

Senátor se ale především divil, že 11 miliónů z fondů EU se nesystémově mrhá na pofidérní projekty, zatímco české školství strádá nedostatkem prostředků na platy školníků, kuchařek i pedagogů. Podle něj mohou být použity na smysluplnější projekty, ze „kterých budou mít žáci a studenti českých škol mnohem více, než z takových tmářských úletů ministra školství Dobeše“.

Ministr uvolnil 11 miliónů korun z evropských fondů na projekt, jehož součástí je i „originální roadshow v Karlovarském a Jihočeském kraji“. Ta odstartovala v pondělí a vysvětluje školákům, jak prý skutečně probíhá globální oteplování. Podle organizátorů na něj nemá člověk vliv, což odpovídá Klausovým názorům.