Poslanci do předlohy vložili změnu v očkování proti rakovině děložního čípku. Dívkám ve věku od 13 do 14 let je budou hradit zdravotní pojišťovny. Očkování, které stojí kolem 10 000 korun, zůstane nepovinné.

V případě asistované reprodukce budou pojišťovny ženám platit čtyři pokusy místo tří v případě, že při prvních dvou pokusech se bude vkládat do dělohy pouze jedno embryo.

Cílem novely je podle ministerstva zdravotnictví sladit zákon o veřejném pojištění se třemi reformními předlohami upravujícími zdravotní služby a záchrannou službu. Přináší přitom ale i jiné změny. Lékaři a zdravotnická zařízení nebudou smět přijmout od pacientů v případě hrazené péče žádné peníze. Pokud tak učiní, při opakovaném prohřešku jim bude hrozit podle předlohy až miliónová pokuta.

Pojišťovny musí vést seznam poskytovatelů a zařízení

Zdravotní pojišťovny budou muset podle novely vést a zveřejňovat seznam smluvních poskytovatelů péče i přehledy o jednotlivých zdravotnických pracovnících, kteří budou hrazené služby poskytovat.

Předloha dále upravuje výběrová řízení pojišťoven na poskytovatele péče. Když komise nedoporučí uzavřít s některým zařízením smlouvu, pojišťovna ji nově nebude moci uzavřít. Smlouvy na vysoce specializovanou péči budou naopak pojišťovny uzavírat bez tendru. Novela také uvádí, že závodní preventivní péči bude hradit výhradně zaměstnavatel, dosud se na platbách podílely i pojišťovny.

O nadstandardu rozhoduje prezident

Nynější reformní novela novelizuje návrh na změnu zákona o veřejném zdravotním pojištění, který je první částí zdravotnické reformy. Poslanci v úterý přehlasovali senátní veto a předloha míří k podpisu prezidenta.

Tato novela počítá s rozdělením zdravotní péče na základní a nadstandardní, za kterou by si lidé připláceli, a zvyšuje poplatek za den v nemocnici ze 60 na 100 korun. Pokud bude schválena, opozice se obrátí na Ústavní soud. Předloha počítá s placením léků do 50 korun a doplňkových a podpůrných přípravků pacientem, na druhou stranu zavádí třicetikorunový poplatek za recept místo za položku na receptu. Z úhrad měly léky vypadnout ve správních řízeních. Současná novela je podle schváleného pozměňovacího návrhu vyřazuje přímo.