Výbor teď žádá vládu o novelu nařízení, podle níž by zaměstnavatel měl povinnost poskytnout zaměstnanci, jenž se stal otcem, pracovní volno po dobu jednoho dne následujícího po narození dítěte. A to s nárokem na náhradu mzdy ve výši podle zákoníku práce. „Pokud vláda návrh schválí, budeme zase o krok blíž podpoře aktivního otcovství,“ poznamenala poslankyně Jana Kaslová (TOP 09), jež stála u zrodu myšlenky.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) se staví k navrhované změně kladně a doporučení výboru vyslyší, potvrdila Právu jeho mluvčí Viktorie Plívová. Příslušný dokument Drábek předloží vládě zřejmě do konce letošního roku.

„Je s podivem, že mladý muž, který se chystá začít rodinný život, může dostat dva dny pracovního volna na svou svatbu, nicméně při narození dítěte nárok na žádné volno nemá,“ popisuje motivaci Kaslová. Podle zákoníku práce může nastávající tatínek využít pracovní volno jen k tomu, aby odvezl svou manželku nebo partnerku do porodnice a za tuto dobu mu přísluší náhrada mzdy. Pracovní volno bez náhrad pak může čerpat také, je-li přítomen u porodu. Ale v den po narození dítěte už musí čerpat ze své dovolené.

Špatně načasováno?

Podle ředitelky Národního centra pro rodinu a dítě Marie Oujezdské je škoda, že placené volno nepřipadlo až na den, kdy se maminka s miminkem vrací domů. Tehdy se pomocná ruka přirozeně hodí víc, než když je rodička v porodnici. „Opatření v této podobě postrádá praktický smysl,“ řekla Právu Oujezdská s tím, že samozřejmě vítá jakýkoliv projev zájmu státu o rodinu. Myslí si, že plánovaná novinka má význam zejména tehdy, žije-li v rodině víc dětí, o něž během matčiny nepřítomnosti pečuje jejich otec.

„Placené volno bych uvítal, kdybych se chystal na třetí dítě. To ale nehrozí,“ svěřil se Právu dvojnásobný otec Karel Chaloupka z Prahy. Když se mu před dvěma a pěti lety narodili potomci, vybíral si týdenní dovolenou, aby pomohl manželce vypořádat se s novou situací, až po jejich návratu z porodnice. „Den po oslavách jsem v práci pokaždé nějak přečkal,“ vzpomíná s úsměvem.

„Jste v porodnici, péče zajištěná, chlapa spíš potřebujete, když přijdete domů,“ uvažuje Natálie Purkrábková, která se stará o tříletou dceru. Víc by se jí zamlouvalo placené volno pro muže až po příchodu nového člena rodiny do domácího prostředí. „Takhle se aspoň chlapi v klidu proberou po bujarém zapíjení,“ přemítá, proč asi budoucí tatínkové nejvíc ocení placené volno.