Občanské demokraty čeká nevolební kongres, který má – na rozdíl od minulých let – trvat pouze jeden den, a to v sobotu 22. října. Ještě se ale neví, kde to bude.

Podle informací Práva stranické vedení nechtělo tradiční dvoudenní akci i proto, aby už z technických důvodů nebylo možné jej změnit na volební. Jak Právo před časem upozornilo, o volbu nového předsedy a místopředsedů usiluje skupina, která má blízko k bývalému předsedovi Mirkovi Topolánkovi. Do ní patří expředseda poslanců Petr Tluchoř či poslanec Marek Šnajdr. Tento proud je však občanskými demokraty označován za menšinový.

ODS se pře o prodloužení Nečasova mandátu, Tluchoř hovoří o totalitě

Místopředseda ODS Pavel Drobil Právu řekl, že termín kongresu neplánovali „s ohledem na TOP 09 při vší úctě k ní. ODS bude vysílat jasné signály občanům a svým voličům, jakým způsobem chce svou politiku směřovat v další části svého vládního mandátu“.

Hegemon na pravici není a nebude, míní Kalousek

První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek nečeká, že by na sjezdu připravovali zteč s ODS. „My jsme nikdy neříkali, že se chceme stát hegemonem na pravici. Virtuální soutěž, kdo bude prvním na pravici, rozpoutali novináři na základě strachu našeho koaličního partnera, který se dodnes nesmířil s tím, že o roli hegemona přišel,“ řekl Právu Kalousek.

Podle Kalouska sjezd pozmění špičky TOP 09 pouze na místech místopředsedů. „Karel Schwarzenberg nebude mít protikandidáta. Jestli budu mít protikandidáta já, to nevím,“ uvedl.