Soudci budou moci ochranné léčení nařídit podle novely jako ambulantní nebo ústavní. Tuto formu trestu budou moci použít v případě, že dítě spáchá zločin kvůli duševní poruše nebo pod vlivem drog.

Novela zároveň v rámci práv odsouzeného pamatuje na to, že podmínky léčení budou každoročně soudem přezkoumávány. Mladistvý pachatel by podle doporučení Senátu musel před uložením léčby podstoupit vyšetření svého duševního stavu.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS)  uvedl, že jeho ministerstvo i vláda s tímto doplněním nemá problém, přestože je v podstatě nadbytečné. Soudy podle ministra vždy rozhodují o uložení na základě odborných lékařských posudků. V případě dětských pachatelů ovšem požadavek na expertní posudek duševního stavu pachatele může být explicitně uveden v zákoně, dodal ministr.

Norma je reakcí na případ vraždy z roku 2004. Nezletilý mladík v Kmetiněvsi na Kladensku tehdy zabil a znásilnil svou spolužačku. V 19 letech byl propuštěn na svobodu z ochranné výchovy, a to bez zápisu v trestním rejstříku.

Normu dostane k podpisu prezident.