Premiér v úterý po koaličním jednání popsal několik detailů, jak se podařilo zažehnat jednu z mnoha krizí současné vládní garnitury. Nečas byl ve sporu o Bátoru v neutrální rovině, proti jeho angažmá ve vysoké funkci sice protestoval a vyjádřil pochopení pro nelibost TOP 09. Nežádal však jeho odvolání a ministry TOP 09 kritizoval pro jejich bojkot jednání vlády.

Situace se posunula až po návratu Schwarzenberga z dovolené. Už v neděli s ním jednal Nečas, přičemž si podle jeho slov „načrtli základní kontury řešení situace“.

Bátora povýšen? Podle Schwarzenberga vliv nemá

Poté následovala schůzka Dobeše u předsedy vlády, ze které vzešel Dobešův návrh řešení, a se souhlasem Nečase s ním pak zamířil ministr ke Schwarzenbergovi. Předseda TOP 09 pak projevil vděk za Dobešovu vstřícnost.

„Celou záležitost kolem pana Bátory pokládám za vyřešenou,“ řekl v úterý Nečas.

Složení zbraní ale zastínil výrok šéfa poslaneckého klubu VV Víta Bárty, podle nějž byl Bátora ve skutečnosti při přeřazení z funkce personálního ředitele ministerstva školství do funkce zástupce ředitele kanceláře ministra školství povýšen.

„Několikrát jsem se vyjádřil, že pro mě je klíčová otázka, aby člověk s těmito názory neměl vliv na školství. Bátora ať pracuje kdekoli, pokud bude ministrem školství jmenován kardinálem, je mi to lhostejné,“ uzavřel téma Schwarzenberg.