„Bude se jen velmi těžko vysvětlovat poslancům TOP 09, že mají zvednout ruku pro trafiku pro Johna, když véčka nejsou schopny odvolat jednoho úředníka z ministerstva školství,“ řekl Právu důvěryhodný zdroj z TOP 09. „Do příští středy se ale celá kauza vyřeší,“ dodal.

To, že takové ultimátum je na stole, potvrdil Právu i zdroj z VV. Véčka na vyhození Bátory přistoupit nechtějí. „Jak kdo k nám, tak my k nim,“ uvedl na adresu TOP 09.

Jak již Právo informovalo v červnu, koaliční poslanci z ODS, TOP 09 a VV mají v úmyslu rozdělit třicetičlenný výbor pro obranu a bezpečnost, jemuž nyní šéfuje František Bublan (ČSSD) na dva: jeden pro obranu a druhý pro bezpečnost.

Výbor pro obranu by obsadila ODS svým místopředsedou poslaneckého klubu a místopředsedou současného sloučeného výboru Janem Vidímem a exministr vnitra John, který nemá žádnou funkci, by stanul v čele branného výboru.

Předčasné spekulace, tvrdí šéfové klubů

Předsedové poslaneckých klubů VV a TOP 09 se k informacím nechtěli vyjadřovat. „Mé vyjádření je bez komentáře,“ reagoval na dotaz, zda takové ultimátum existuje, šéf poslanců véček Vít Bárta.

Jeho protějšek z TOP 09 Petr Gazdík řekl Právu, že debaty o změně ve výboru jsou předčasné. „Záležitost se musí konzultovat s opozicí, která s tím musí souhlasit. Teprve pak budeme případné změny řešit,“ uvedl.