„Bude tam říkat to co já, ale nemůže hlasovat,“ řekl Právu Kalousek. Na dotaz, zda nemá strach, že Minčič bude více hájit barvy ODS než ministerstva, Kalousek uvedl: „Určitě nemám obavy, protože na daňovou reformu máme s panem náměstkem Minčičem stejný názor.“

Daňová reforma, která počítá např. se zrušením superhrubé mzdy a zvýšením sazby daně fyzických osob z 15 na 19 procent nebo se zdaněním hazardu, bude hlavním bodem zasedání.

Také za ministra zahraničí a šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga by měl dorazit první náměstek, který má vazby na ODS. Jiří Schneider byl na začátku 90. let poslancem za občanské demokraty, v současnosti ale není členem žádné strany.

Ministr kultury Jiří Besser nechtěl vyslat svého prvního náměstka Františka Mikeše, který je členem ODS, a pověřil svou bezpartijní zástupkyni. „Půjde náměstkyně Anna Matoušková a bude případně sdělovat stanovisko ministerstva k projednávanému bodu. Není členem žádné politické strany,“ napsal v úterý v SMS Právu Besser.

Za ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka bude jednat jeho první náměstek Vladimír Šiška. Ministerstvo zdravotnictví, v jehož čele stojí Leoš Heger, zastoupí náměstek a hlavní hygienik Michael Vít.

Problém při hlasování

Kvůli absenci ministrů za TOP 09 ubyde šestnáctičlenné vládě hned pět hlasů. Vláda totiž podle ústavy a jednacího řádu kabinetu rozhoduje ve sboru a náměstek nemůže hlasovat za „svého“ ministra. Může být jen přítomen, zdůvodňovat předkládané materiály a samozřejmě debatovat.

Při neúčasti pěti ministrů TOP 09 a ministra obrany za ODS Alexandra Vondry (ve středu je na pohřbu Ctirada Mašína v USA) se počet přítomných členů vlády smrskl na pouhých deset. A to už je skoro na hraně, neboť další dvě absence třeba kvůli náhlé nemoci by vládu paralyzovaly.

Jednací řád kabinetu totiž praví: „Vláda je schopna se usnášet, je-li přítomna nadpoloviční většina všech jejích členů.“ A také: „K přijetí usnesení vlády je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech členů vlády.“

Devět ministrů je minimum

Polovina vlády je osm členů, a pro rozhodování nadpoloviční většinou obou je tedy třeba nejméně devíti členů vlády. ODS má šest ministrů, TOP 09 pět křesel, VV čtyři a ministr vnitra Jan Kubice je nestraník.

V koaliční smlouvě je ještě další „čertík“ týkající se vlády: „Za koaličně dohodnutý se má takový vládní návrh a takové usnesení vlády, které podpoří alespoň polovina přítomných ministrů z každé koaliční strany.“