Poté co Hájka označil za poskoka prezidenta Václava Klause a Hájek kvůli tomu slíbil právní kroky, řekl Schwarzenberg, že naopak pro něj je označení podržtaška Václava Havla ctí. [celá zpráva]

Vicekancléř Schwarzenbergův argument odmítl. Podle Hájka je rozdíl v tom, že tato slova o Schwarzenbergovi nepronesl člen vlády.

Předpokládám, že se mi pan Schwarzenberg za tu urážku veřejně a hodně hlasitě omluvívicekancléř Petr Hájek

„Nevím, kdo to tehdy o Karlu Schwarzenbergovi, který byl státním úředníkem ve velmi podobném postavení jako dnes já, řekl. Jestli to bylo řečeno třeba nějakým novinářem, nebo ho tak soukromě titulovali kolegové na Hradě. Určitě ho tak ale neocejchoval ministr zahraničí, předseda koaliční strany či místopředseda vlády. V tom to celé je,“ uvedl Hájek v prohlášení.

Soud ho k omluvě donutí, věří Hájek

Podle vicekancléře by si v dobách prezidenta Havla takovýto útok nikdo nedovolil. „Takový útok na čelného úředníka prezidentské kanceláře by si v době prezidenta Havla nikdo z ministrů nedovolil. Tehdy jednak ještě fungovalo něco jako kinderstube (vychování, pozn. red.), jednak by ho mediální mainstream okamžitě popravil,“ poznamenal Hájek, který soudí, že dnes média měří dvojím metrem.

„Na jednu stranu se zaklínají politickou kulturou, na druhou stranu tolerují urážení občanů bez modré krve významnými členy vlády. A s tím já se nechci smiřovat. Jsme v republice,“ uvedl Hájek, který požaduje od Schwarzenberga nově omluvu.

„Předpokládám, že se mi pan Schwarzenberg za tu urážku veřejně a hodně hlasitě omluví. Pokud ne, budu hledat cesty, jak by ho k tomu donutil soud“.