"Oba pacienti měli základní smrtelné onemocnění, pro které byli v nemocnici. Domnívám se, že zemřeli skutečně na své onemocnění," řekl ČTK Kümpel. Nemocnice přesto prošetřuje, zda stafylokok nemohl mít na úmrtí vliv. Podle předběžných výsledků se ale tato domněnka zatím nepotvrdila.

Stafylokok se přenáší přímým kontaktem přes věci nakažené osoby, stačí například, aby se člověk dotknul stolu. Nemocnice nechala dezinfikovat veškeré zařízení, s nímž nemocný mohl přijít do styku. "Bohužel to bylo neúčinné. Proto jsme přistoupili k tomu, že jsme zakázali přijímání pacientů, kteří k nám měli přijít na plánovaný výkon a provedeme druhou rozsáhlou dezinfekci," doplnil Kümpel.

Stafylokoci jsou součástí lidského těla a vyskytují se například na kůži. Nebezpečná nákaza vzniká podle Kümpela kvůli neúměrnému používání antibiotik. Stafylokok si totiž na léky zvykne a vůči určitým antibiotikům zůstane imunní.

U pacientů, kteří se v nemocnici nakazili, se naštěstí neobjevila agresivní forma stafylokoka a pacientům tak nákaza nezpůsobila větší problémy, uvedl primář.